Skip to:

- Fajerwerki, szczególnie w rękach dzieci, stanowią ogromne zagrożenie. Nie warto ryzykować zdrowia i życia dla kilku – nawet najbardziej wystrzałowych - chwil przyjemności - pisze Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, w tradycyjnym liście do dorosłych świętujących nadejście Nowego Roku.

Rzecznik przypomina, że fajerwerki, petardy i race, są materiałami wybuchowymi, których nieumiejętne używanie może doprowadzić do ciężkich urazów, a nawet utraty życia.

- Jak co roku, gorąco apeluję do dorosłych, o szczególną troskę nad najmłodszymi tej nocy. Bezwzględnie zadaniem rodziców i opiekunów jest czuwanie, aby niebezpieczne materiały nie były odpalane przez dzieci. Fajerwerki, szczególnie te pochodzące ze źródeł niegwarantujących jakości, stanowią zagrożenie także dla dorosłych. Nie warto ryzykować zdrowia i życia dla kilku – nawet najbardziej wystrzałowych - chwil przyjemności - pisze Marek Michalak.

RPD szczególnie mocno zwraca uwagę na konieczność reagowania dorosłych, gdy są świadkami odpalania fajerwerków i petard przez osoby małoletnie.

- Informujmy najmłodszych o zagrożeniach i nie wahajmy się zdecydowanie reagować w niebezpiecznych sytuacjach. Nie pozwólmy, aby Nowy Rok witali na izbach przyjęć i oddziałach ratunkowych – apeluje.

RPD w liście złożył dorosłym życzenia bezpiecznej zabawy oraz niezliczonych sukcesów i uśmiechu w nadchodzącym 2017 roku.

List RPD (PDF)