Skip to:

Wielce Szanowni Państwo,

nikt nie ma wątpliwości, że dzieci powinny wychowywać się w naturalnym dla siebie środowisku - rodzinie - otoczone serdeczną opieką i miłością. Nie zawsze jest to jednak możliwe - wtedy z pomocą przychodzicie Wy - rodzice zastępczy.

Rola rodziców zastępczych jest ogromnie ważna: przyjmujecie opiekę nad dzieckiem, które w swoim krótkim życiu przeszło już bardzo wiele. Dziecko, które potrzebuje wsparcia, cierpliwości i miłości - trafia wszak do obcego domu. Rodzicielstwo zastępcze zapewnia dziecku, które nie może przebywać w rodzinie biologicznej, warunki do prawidłowego rozwoju psychicznego, emocjonalnego i społecznego. Dajecie mu także szansę na zbudowanie lub odbudowanie poczucia bezpieczeństwa, widzenie świata w jasnych kolorach i ufność we własną przyszłość. Nie ma więc większego i piękniejszego wyzwania niż pomoc dzieciom - nie jest to jednak zadanie łatwe.

Od lat przypominam, że rodzicielstwo zastępcze należy aktywnie wspierać. Dobrze wiecie, że nie chodzi tylko o pieniądze, ale przede wszystkim o wsparcie merytoryczne i psychologiczne. Tylko dzięki takiej pomocy Wasza praca będzie naprawdę efektywna i piękna.

W Dniu Rodzicielstwa Zastępczego życzę wszystkim radości pracy i wyłącznie uśmiechniętych podopiecznych - to najlepsza motywacja do codziennej pracy.

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak

LIST (PDF)