Skip to:

Uczniowie klas trzecich

szkół gimnazjalnych
 

Drodzy i Szanowni,

okazją do napisania tego listu jest czekający Was niedługo egzamin. Test, który stanowić ma podsumowanie dotychczasowej edukacji szkolnej. Celowo piszę o całej edukacji, bo choć egzamin nosi nazwę gimnazjalnego, to pytania obejmują swoim zakresem wszystko, czego uczyliście się do tej pory. To bardzo ważny sprawdzian, wszyscy więc – Wy, rodzice i nauczyciele – jesteśmy, mniej lub bardziej zdenerwowani.

Przed przystąpieniem do egzaminu chciałbym, żebyście zrozumieli przede wszystkim, że to Wy jesteście najważniejsi. Ważniejsi niż ten test. Chciałbym, abyście zrozumieli, jak wiele już wiecie, umiecie i potraficie. Ja już teraz, jestem z wszystkich Was dumny, tak, jak dumni powinni być Wasi rodzice i nauczyciele.

Niedługo usiądziecie nad arkuszami egzaminacyjnymi, zaczniecie czytać i odpowiadać na poszczególne pytania. Być może traficie na zadanie, którego nie będziecie w stanie rozwiązać, nie martwcie się tym i nie załamujcie. Spokojnie przejdźcie do kolejnego pytania. Skupcie się na treści poleceń, a na pewno wszystko będzie dobrze.

Zaufajcie sobie, uwierzcie we własne siły i możliwości, w to, że potraficie. Szczególnie cenne jest przecież to, że podczas wszystkich dziewięciu lat szkolnej nauki, nauczyliście i dowiedzieliście się bardzo wiele. Wystarczy, że z tej wiedzy skorzystacie. Jesteście już bardzo mądrymi młodymi ludźmi, na początku gimnazjum zapewne nie znaliście odpowiedzi na większość z pytań, które znajdziecie na egzaminie. Spójrzcie na siebie nawzajem: wspaniali młodzi ludzie, którzy stają przed kolejnym etapem swojego życia.

Chciałbym, abyście traktowali zbliżający się egzamin jak początek, a nie zakończenie. Niezależnie bowiem od tego, jaki osiągniecie wynik, przed Wami całe życie i ocean możliwości. Tylko od Was zależy, jak te możliwości wykorzystacie i co zrobicie z wiedzą, którą zdobyliście dotychczas.

Trzymam za Was wszystkich kciuki i życzę połamania długopisów.

z najserdeczniejszymi pozdrowieniami

Wasz Rzecznik

Marek Michalak

List Rzecznika Praw Dziecka