Skip to:

Drodzy – Uczniowie i Uczennice,

już tylko dni dzielą Was od sprawdzianu, który podsumowuje sześć lat edukacji w szkole podstawowej. Dla wielu z Was będzie to pierwszy tak poważny sprawdzian. Jestem pewien, że poradzicie sobie ze wszystkimi zadaniami najlepiej, jak to możliwe.

Jak wiecie, w tym roku szkolnym zmieniają się zasady, według których przeprowadzony zostanie sprawdzian. Wiem, że zarówno Wy jak i Wasi rodzicie byliście informowani o tych zmianach od początku roku szkolnego, to ważne.

Za Wami sprawdzian próbny, który mam nadzieję posłużył zarówno Wam, jak i nauczycielom za wskazówkę do ostatnich przygotowań.  To, jakie wnioski wyciągnęliście z jego wyników, okaże się już niedługo.

Kluczem do sukcesu jest zawsze systematyczna praca, silna wola oraz konsekwentne dążenie do celu. Warto pamiętać i nie załamywać się, gdy nie wszystko pójdzie od razu po naszej myśli. Testy i sprawdziany nie są po to, abyście się ich bali, ani po to, aby Wam wystawić dobre stopnie, lecz przede wszystkim po to, aby Wam i dorosłym, którzy pomagają Wam w zdobywaniu wiedzy pokazać, gdzie osiągnęliście bardzo wiele i nad czym trzeba jeszcze popracować. 

Nerwy będą Wam towarzyszyły zawsze, to zupełnie normalne i każdy odczuwa drżenie i mocniejsze bicie serca w takich sytuacjach. Pamiętajcie jednak, aby podejść do tego etapu w edukacji z ufnością, że dacie sobie radę. Wykonacie zadania sprawdzianu tak dobrze, jak potraficie, tego jestem pewien.

Nie pozwólcie, by sparaliżowała Was lęk czy trema. Zaufajcie sobie i swoim umiejętnościom, nadmierne emocje potrafią odebrać wiele szans.

Przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną pytania, to nie tylko twarde fakty, daty i matematyczne wzory. W równym stopniu liczy się sprawdzenie Waszej umiejętności logicznego myślenia, łączenia z sobą faktów i dokładnego analizowania przedstawionych zagadnień. Dlatego radzę raz jeszcze: warto dobrze wypocząć przed podejściem do sprawdzianu.

Na relaks wykorzystajcie przerwę, która została zaplanowana pomiędzy poszczególnymi częściami egzaminu. To chwila na głęboki oddech, na wyciszenie, zebranie myśli i przygotowanie się do kolejnych zadań.

Po sprawdzianie szkolny czas będzie płynął bardzo szybko. Ostatnie tygodnie warto wykorzystać na cieszenie się z bycia razem z koleżankami i kolegami. Pielęgnujcie przyjaźnie i znajomości, zbierajcie wspomnienia i nawiązujcie nowe kontakty – wszystkie są wartościowe, tak, jak wiedza i umiejętności, które zdobyliście przez tych sześć lat.

Życzę Wam, byście pamiętali długo i serdecznie o wychowawcach, nauczycielach oraz koleżankach i kolegach z podstawówki, a dobry wynik uzyskany na sprawdzianie by stał się zapowiedzią kolejnych sukcesów.

Trzymam za Was kciuki. Mocno!

Z najserdeczniejszymi pozdrowieniami
Wasz Rzecznik
Marek Michalak

 

Wersja oryginalna listu w PDF

egzamin_03_1.jpg