Skip to:

Z okazji rozpoczynającego się 1 września nowego roku szkolnego 2010/2011 Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak skierował do uczniów okolicznościowy list.

"Kolejne wakacje za Wami. Mam nadzieję, że wypoczęliście i zrealizowaliście wszystkie swoje plany. Wierzę również, że spotkało Was wiele niespodzianek, które Wam nie lada radość. Na pewno jeszcze długo i miło będziecie je wspominać" - napisał Marek Michalak.

Rzecznik przywołał też w liście najważniejsze prawa, jakie posiada każdy młody człowiek: "nikt nigdy nie ma prawa Was obrażać, bić, poniżać i wykorzystywać. Macie prawo być wysłuchani w każdej sprawie, która Was dotyczy, bez względu na to, jakie osiągacie wyniki w nauce, bez względu na wyznawaną religię czy też kolor skóry. To nie są żadne specjalne przywileje - to są Wasze prawa" - podkreślił Rzecznik Praw Dziecka. Marek Michalak zaapelował również do uczniów, by pamiętali, że ich koleżanki i koledzy, nauczyciele, rodzice i opiekunowie mają taką samą godność, należy im się szacunek, a ich prawa - także powinny być przestrzegane.

List Rzecznika Praw Dziecka na rozpoczęcie rok szkolnego