Skip to:

LIST DO RODZICÓW
Z OKAZJI DNIA ŚWIADOMOŚCI ALIENACJI RODZICIELSKIEJ

Szanowni Państwo,

zwykle swoje listy kieruję do Waszych dzieci, lecz tym razem okazją do skreślenia tych kilku zdań jest sprawa, którą uważam za bardzo istotną dla ochrony i obrony praw dziecka. 25 kwietnia przypada Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej co uważam, że należy odnotować wielkimi literami.

Ideą przyświecającą temu obchodzonemu od dziesięciu lat, nieformalnemu świętu jest przypomnienie dorosłym, którzy z jakichś powodów zdecydowali się rozstać i żyć osobno, że zawsze dla swojego dziecka pozostaną rodzicami. Działania prowadzące do wyizolowania z życia młodego człowieka jednego z rodziców lub zaburzające ich relacje, zawsze niosą za sobą olbrzymie skutki dla dziecka.

W swojej pracy spotykam się i rozmawiam z wieloma dziećmi, które doświadczają smutku i traumy wychowania w oderwaniu od jednego z rodziców. Apeluję więc do Was abyście, niezależnie od tego jak trudne i bolesne są Wasze relacje, zawsze chronili dziecko przed skutkami dramatu jakim jest rozpad rodziny.

Dziecko ma takie samo prawo do mamy, jak i taty, ma prawo do tego by się do nich przytulić kiedy mu smutno czy ze śmiechem wskoczyć na ręce, gdy jest szczęśliwe.

Dziecko pragnie bliskości z najważniejszymi osobami w jego życiu – Rodzicami.

Zdaję sobie sprawę, jak trudne bywają relacje dorosłych. Czasem krzywdzimy się tak boleśnie i ranimy tak dotkliwie, że nie jesteśmy w stanie nawet na siebie spojrzeć. Zawsze jednak pamiętajcie o dzieciach, których nie dotyczą sprawy między Wami.

Dzieci chcą móc kochać każde z Was tak samo i nie być wikłane w konflikt lojalnościowy. Nie wolno Wam odbierać im tego, co do Was nie należy, miłości i szacunku do drugiego z rodziców!

Z wyrazami szacunku
Marek Michalak

 

List Rzecznika Praw Dziecka (PDF, 0,3 MB)