Skip to:

Tylko miesiąc pozostał do Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka (20 listopada). W tym roku centralne uroczystości odbędą się w Brzegu na Opolszczyźnie, ale do obchodów – wzorem ubiegłego roku – może dołączyć każda szkoła lub przedszkole w Polsce. Dla autorów najciekawszych inicjatyw związanych z upowszechnianiem praw dziecka czekają nagrody od Rzecznika Praw Dziecka.

20 listopada, w Polsce po raz trzeci obchodzony będzie Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Uchwałę w tej sprawie – na wniosek Rzecznika Praw Dziecka – podjął 7 listopada 2014 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Posłowie zgodzili się, że w polskim kalendarzu powinien znaleźć się dzień, podczas którego głośniej niż zwykle powinno się mówić, że dzieci mają swoje prawa, przypominać, że są one niezbywalne i należy ich zawsze przestrzegać.

W 2015 r. uroczyste obchody ODPD odbyły się w Świdnicy, w tym roku gospodarzem wydarzenia będzie Brzeg na Opolszczyźnie, który wygrał konkurs organizowany przez RPD.

- O wygranej zdecydowało zaangażowanie wielu organizacji, projekt zawierał pomysły wskazane przez instytucje kulturalne, edukacyjne, sportowe, NGO-sy, fundacje, wolontariuszy – przypominał Marek Michalak podczas konferencji prasowej zorganizowanej w brzeskim ratuszu 19 października.

- Brzeg będzie stolicą praw dziecka, nie jeden dzień, ale cały tydzień. Planujemy cykl spotkań dla dzieci i rodziców z ekspertami, debaty, spektakle, koncerty. Wierzę, że prawami dziecka będzie żyło całe miasto – dodał Jerzy Wrębiak, Burmistrz Brzegu.

Tuż po spotkaniu z mediami RPD i Burmistrz spotkali się z nauczycielami, pracownikami pomocy społecznej, policjantami oraz przedstawicielami władz ościennych gmin, w celu omówienia celów oraz szczegółów obchodów ODPD2016. Grzegorz Jach, autor policyjnego programu „Profilaktyka a Ty”, Społeczny Doradca RPD przedstawił scenariusz spektaklu „Sekret”, w którym zagrają chętni uczniowie oraz dorośli z Brzegu („casting” – 9 listopada, godz. 12, BCK).

Dołącz do Brzegu

Marek Michalak zwraca uwagę, że Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka jest znakomitą okazją do podejmowania inicjatyw wpisujących się w dyskusję, nie tylko o prawach dziecka, ale także jego potrzebach i problemach.

- Po raz kolejny serdecznie zapraszam wszystkich do wspólnego świętowania i przyłączenia się do obchodów tego dnia – napisał w liście (cały list poniżej) skierowanym do szkół i przedszkoli.

Zainteresowani są proszeni o przysyłanie do Biura Rzecznika Praw Dziecka informacji o zrealizowanych 20 listopada br. wydarzeniach, najlepsze inicjatywy zostaną wyróżnione i nagrodzone. Sprawozdania z obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka proszę przesyłać do 9 grudnia br. na adres: biuro.prasowe@brpd.gov.pl. Lista nagrodzonych zostanie ogłoszona do 31 grudnia br. na stronie: www.brpd.gov.pl.

Relacje z drugiej edycji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka (2015 r.) przybrały najrozmaitszą formę. Wszystkie zawierały szczegółowy opis inicjatyw, większość wzbogacono o fotoreportaże, część zawierało linki do mediów społecznościowych. W większości placówek zorganizowano debaty, szkolne akademie i konkursy plastyczne poświęcone prawom dziecka. Najmłodsi wcielali się w rolę dziennikarzy, aktorów, reżyserów a nawet sędziów. Dla niektórych szkolne mury okazały się zbyt małe aby w pełni móc wyrazić to co czują, więc wyszli z przekazem (marsze, happeningi) poza nie. Wśród wielu zabaw nie zabrakło refleksji, wspomnień o spuściźnie Janusza Korczaka czy analiz treści Konwencji o prawach dziecka.

List Rzecznika Praw Dziecka do Dyrektorów, Wychowawców, Nauczycieli Szkół i Przedszkoli (PDF)

Czytaj także:

Brzeg gospodarzem ODPD

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka – wielkie odliczanie

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka – tak świętowano w całym kraju (2015 r.)

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka – Świdnicy przepis na sukces (2015 r.)