Skip to:

Niecały miesiąc pozostał do Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka (20 listopada). W tym roku centralne uroczystości odbędą się Wielkopolsce. Miastem gospodarzem została Piła. Wzorem lat ubiegłych Rzecznik Praw Dziecka zaprasza aby każda szkoła lub przedszkole w Polsce dołączyli do obchodów ODPD. Dla autorów najciekawszych inicjatyw związanych z upowszechnianiem praw dziecka czekają nagrody od Rzecznika Praw Dziecka.

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka będzie obchodzony w Polsce po raz czwarty. Uchwałę w tej sprawie – na wniosek Rzecznika Praw Dziecka – podjął 7 listopada 2014 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Posłowie zgodzili się, że w polskim kalendarzu powinien znaleźć się dzień, podczas którego głośniej niż zwykle powinno się mówić, że dzieci mają swoje prawa, przypominać, że są one niezbywalne i należy ich zawsze przestrzegać.

Do tej pory obchody gościły miasta: Warszawa, Świdnica i Brzeg. W tym roku do tego grona dołączy Piła. Rywalizacja w ogłoszonym przez Rzecznika Praw Dziecka konkursie na miasto była tak zacięta, że w finale znalazły się dwa miasta – Piła i Chełm. Długie obrady kapituły konkursu przyznały pierwszeństwo Pile, a Rzecznik Praw Dziecka postanowił nagrodzić także Chełm powierzając mu już teraz organizację obchodów ODPD w 2018 roku.

Marek Michalak zwraca uwagę, że Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka jest znakomitą okazją do podejmowania inicjatyw wpisujących się w dyskusję, nie tylko o prawach dziecka, ale także jego potrzebach i problemach.

- Po raz kolejny serdecznie zapraszam wszystkich do wspólnego świętowania i przyłączenia się do obchodów tego dnia. Wiem, że Piła nie będzie jedynym miastem, którego społeczność szkolna będzie świętować. – napisał w liście (cały list poniżej) skierowanym do szkół i przedszkoli.

Zainteresowanych udziałem w konkursie prosimy o przysyłanie do Biura Rzecznika Praw Dziecka informacji o zrealizowanych 20 listopada br. wydarzeniach, najlepsze inicjatywy zostaną wyróżnione i nagrodzone.

Sprawozdania z obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka proszę przesyłać do 8 grudnia br. na adres: dzienprawdziecka@brpd.gov.pl Lista nagrodzonych zostanie ogłoszona w styczniu 2018 roku na stronie: www.brpd.gov.pl.

Relacje z poprzednich edycji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka przybrały najrozmaitszą formę. Wszystkie zawierały szczegółowy opis inicjatyw, większość wzbogacono o fotoreportaże, część zawierało linki do mediów społecznościowych. W większości placówek zorganizowano debaty, szkolne akademie i konkursy plastyczne poświęcone prawom dziecka. Najmłodsi wcielali się w rolę dziennikarzy, aktorów, reżyserów a nawet sędziów. Dla niektórych szkolne mury okazały się zbyt małe aby w pełni móc wyrazić to co czują, więc wyszli z przekazem (marsze, happeningi) poza nie.

Wśród wielu zabaw nie zabrakło refleksji, wspomnień o dziedzictwie Janusza Korczaka czy analiz treści Konwencji o prawach dziecka. Podczas organizowanych w szkołach obchodów warto zachęcać uczniów do zapoznania się z sylwetkami tych dorosłych, którzy mieli fundamentalny wkład w rozwój praw dziecka oraz bronili ich w heroiczny sposób – tak jak Irena Sendlerowa Jej niewzruszona postawa moralna i siła charakteru pozwoliły uratować tysiące dziecięcych istnień.

Niech Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka stanie się przyczynkiem do rozpoczęcia obchodów Roku Ireny Sendlerowej, którym został ogłoszony przez Sejm RP nadchodzący rok 2018.

List Rzecznika Praw Dziecka (PDF)