Skip to:

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zaniepokojony informacjami na temat rosnącej liczby przypadków występowania zakażeń szpitalnych bakterią Klebsiella pneumoniae nazwany NDM-1 (tzw. bakteria New Delhi) wystąpił do Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła z wnioskiem o przekazanie informacji na temat bieżącej sytuacji związanej z występowaniem tej bakterii w polskich szpitalach oraz działań podejmowanych przez resort zdrowia w tym  zakresie.

Jak wskazują eksperci nie ma leku na Klebsiella pneumoniae NDM-1, zaś bakteria ta wywołuje m.in. zakażenie układu moczowego, zapalenia płuc i zakażenia krwi, zakażenia miejsca operowanego.

Z powziętych przez Rzecznika Praw Dziecka informacji wynika, że w 2015 r. na Mazowszu stwierdzono 410 przypadków bakterii NDM, a w ciągu czterech kwartałów 2016 r. - 1398. Problem ten występuje także w województwie podlaskim, gdzie w listopadzie 2017 r. w jednym ze szpitali klinicznych wprowadzono ograniczenia w odwiedzinach w niektórych klinikach, z uwagi na obecność bakterii New Delhi.

Wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka do Ministra Zdrowia (PDF)