Skip to:

7 maja 2013 roku Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do rektorów wszystkich uczelni medycznych w Polsce z prośbą o podjęcie działań mających na celu wprowadzenie do programu edukacyjnego na wydziałach lekarskich i dentystycznych zajęć poświęconych zagadnieniom przemocy.

Rzecznik Praw Dziecka uważa, że ta niezwykle ważna wiedza powinna być dostępna wszystkim studentom. W wystąpieniu podkreślił: że studenci wydziałów lekarskich i dentystycznych powinni mieć możliwość zdobycia wiedzy na temat przemocy wobec dzieci, poznać metody jej rozpoznawania oraz sposoby efektywnej współpracy z instytucjami zajmującymi się przeciwdziałaniem przemocy. Rzecznik Praw Dziecka zaznaczył, że należy wykorzystywać wszystkie dostępne środki i okazje do rozpoznawania symptomów przemocy u dzieci oraz nieustannie podejmować działania terapeutyczne i ochronne.

W kwietniu bieżącego roku we Wrocławiu odbyła się konferencja naukowa "Rola lekarza dentysty w rozpoznawaniu objawów przemocy wobec dzieci", zorganizowana wspólnie przez Rzecznika Praw Dziecka oraz Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii. Jej uczestnicy zostali zapoznani z możliwością rozpoznawania przez lekarzy i dentystów oznak przemocy.

Wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka do rektorów uczelni medycznych