Skip to:

27 listopada br. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wziął udział w jubileuszowym spotkaniu z okazji 10-lecia programu „Dziecko w Sieci” Fundacji Dzieci Niczyje, podczas którego z upoważnienia Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wręczył pracownikom Fundacji odznaczenia za zasługi w kształtowaniu polskiego systemu pomocy dzieciom krzywdzonym. Brązowym Krzyżem Zasługi uhonorowani zostali: Justyna Podlewska, Marcin Sołodki i Łukasz Wojtasik. – To nie jest tylko praca dla fundacji, to praca dla państwa polskiego. Każde takie działanie wpływa na polepszenie bezpieczeństwa najmłodszych obywateli – mówił Rzecznik, wręczając odznaczenia.

Marek Michalak podkreślił w swoim wystąpieniu, że w przypadku nowych technologii 10 lat to już epoka, a za sprawą programu „Dziecko w Sieci” Fundacji Dzieci Niczyje w ciągu minionej dekady udało się dużo zrobić na rzecz poprawy bezpieczeństwa najmłodszych w cyfrowym świecie.

– Z jednej strony wbijaliście się skutecznie w świadomość młodych ludzi, z drugiej strony – dorosłych: rodziców i opiekunów. Jak pokazują ostatnie badania Pedagogium, realizowane na moje zlecenie, świat dorosłych nie podąża za dziećmi. Powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by młodzi ludzie odpowiedzialnie korzystali z Internetu – zaapelował Rzecznik, który w Międzynarodowym  Dniu Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci, 19 listopada br., przedstawił wyniki badania „Nastolatki wobec Internetu”.

Raport z badania "Nastolatki wobec Internetu"

Jubileuszowe spotkanie było okazją do wspomnień i podsumowań. Dyrektor Fundacji Dzieci Niczyje Monika Sajkowska nakreśliła idee programu. Badania, działania edukacyjne i kampanie społeczne, realizowane w ramach  programu, przypomniał Łukasz Wojtasik, pomysłodawca „Dziecka w Sieci”. Partnerzy i sympatycy akcji odebrali specjalne podziękowania za współpracę na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie, wyróżnienie otrzymał także Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak za wiele działań, których celem jest jak najlepsza ochrona dzieci, także w wirtualnym świecie.  

Program „Dziecko w Sieci” zainicjowała w 2004 roku kampania „Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie”. Od tego czasu cyklicznie prowadzone badania i kampanie, poświęcone zagadnieniom bezpieczeństwa młodych internautów, m.in. cyberprzemocy, uwodzeniu w Internecie,  uzależnieniu od komputera czy Internetu, pozwalają z przekazem docierać do coraz liczniejszej grupy odbiorców.