Skip to:

- Pamiętajmy i uczmy od najmłodszych lat, że każdy człowiek ma przyrodzoną i niezbywalną godność, która jest źródłem jego praw i wolności – przekonuje Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. 18 października w całej Polsce pod honorowym patronatem RPD obchodzony jest Dzień Godności.

Światowy Dzień Godności powstał w 2006 roku i obchodzony jest w trzecią środę października. Dzień ten jest symbolicznym ukoronowaniem działań na rzecz godności i ma przypominać o tym, że szacunek przysługuje każdemu. - Godność człowieka nie jest uzależniona od stopnia wykształcenia, od posiadanej wiedzy czy umiejętności, jest wartością przynależną każdemu, niezależnie od wieku, koloru skóry, kraju pochodzenia, czy wyznawanych wartości – podkreśla Marek Michalak.

W ubiegłym roku w obchodach Dnia Godności uczestniczyło ponad milion dzieci w 79 krajach. W projekcie od 8 lat aktywnie uczestniczy również Polska, gdzie za jego organizację odpowiada Global Dignity Poland. Od 2015 działania stowarzyszenia objęte są honorowym Patronatem Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka.

Wzorem poprzednich lat tego dnia tysiące wolontariuszy wyruszy do szkół, aby porozmawiać z młodzieżą na temat godności i jej wartości. Od 2008 roku Dzień Godności zawitał już do blisko 500 polskich szkół i tym samym tysiące młodych ludzi miało okazję rozmawiać o godności.