Skip to:

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak uczestniczył w uroczystych obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja, które odbyły się w Warszawie z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego i przedstawicieli najwyższych władz państwowych.

Podczas spotkania na Zamku Królewskim w Warszawie Prezydent Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia za wybitną działalność na rzecz dobra Ojczyzny. Orderem Orła Białego odznaczenia zostali: w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych i wolnej Polski - Władysław Findeisen; w uznaniu znamienitych zasług dla kultury polskiej, za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej - Wojciech Kilar; w uznaniu znamienitych zasług dla transformacji politycznej i ustrojowej kraju, za konstruktywne działania na rzecz rozwoju demokracji lokalnej i reformy samorządu terytorialnego - Jerzy Regulski. Tuż przed rozpoczęciem uroczystości - na prośbę Prezydenta - zebrani chwilą zadumy i refleksji uczcili pamięć zmarłego kilka dni temu prof. Wiesława Chrzanowskiego.

Następnie na Placu Zamkowym odbyły się główne uroczystości upamiętniające uchwaloną 221 lat temu Ustawę Zasadniczą. Odczytano preambułę Konstytucji, a przemówienie Prezydenta Bronisława Komorowskiego poprzedziło 21 wystrzałów armatnich. Zgromadzeni przed Zamkiem Królewskim mogli też obejrzeć pokaz musztry paradnej w wykonaniu kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz orkiestr wojskowych, policyjnej i Straży Granicznej. W uroczystościach, obok Prezydenta RP i jego Małżonki Anny Komorowskiej, uczestniczyli m.in. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Prezes Rady Ministrów Donald Tusk, Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, ministrowie, parlamentarzyści i przedstawiciele środowisk nauki i kultury.