Skip to:

W dniu 4 grudnia 2008 roku, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, na zaproszenie Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego, wziął udział w uroczystościach obchodów 60. rocznicy Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, uchwalonej przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych.

W ramach obchodów, w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, odbyła się Międzynarodowa Sesja Naukowa z udziałem przedstawicieli władz państwowych, Ombudsmanów z kilkudziesięciu krajów z całego świata, przedstawicieli Korpusu Dyplomatycznego, przedstawicieli duchowieństwa różnych wyznań oraz organizacji zajmujących się prawami człowieka. Gospodarzem uroczystości był Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski.

Podczas Sesji wręczył on nagrodę im. Pawła Włodkowica sędziemu Antoninowi Skalii. W imieniu odznaczonego nagrodę odebrał Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce - Victor Ashe.

Zarówno w przesłaniu, skierowanym do uczestników przez Pana Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP, jak i w wystąpieniach prelegentów podkreślona została waga i znaczenie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, uchwalonej w 1948 roku, w kontekście pamięci dramatycznych wydarzeń II wojny światowej i skutków dwóch totalitaryzmów: faszystowskiego i sowieckiego.

Uczestnicy uroczystości wzięli udział w zwiedzaniu Obozu i Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz w koncercie "Siedem Bram Jerozolimy", w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod Dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego.