Skip to:

6 sierpnia Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak złożył kwiaty pod pomnikiem Janusza Korczaka w Warszawie, oddając hołd pierwszemu rzecznikowi praw dziecka oraz tym, którym towarzyszył do końca. W tym roku przypada 72. rocznica śmierci Starego Doktora, Stefanii Wilczyńskiej oraz ich podopiecznych w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Treblince.

Janusz Korczak (właściwie Henryk Goldszmit) urodził się w Warszawie w 1878 lub 1879 roku. Znany także jako Stary Doktor był polsko-żydowskim lekarzem, pedagogiem, pisarzem, publicystą oraz działaczem społecznym.

Stworzył system pracy z dziećmi oparty na partnerstwie, samorządnych procedurach i instytucjach oraz pobudzaniu samowychowania. Badał świat dzieci. Był pionierem działań w dziedzinie diagnozowania wychowawczego oraz prekursorem działań na rzecz praw dziecka – człowiek.

W 1926 zainicjował pierwsze pismo redagowane w większości przez dzieci - "Mały Przegląd".

Jego najbardziej znane utwory dla dzieci to „Król Maciuś Pierwszy”, „Kajtuś Czarodziej” oraz „Prawidła życia”. Dla dorosłych – cykl esejów „Jak kochać dziecko”. Jego idea i myśl pedagogiczna, a także głęboki szacunek dla podmiotowości dziecka stały się podstawą do utworzenia Konwencji o Prawach Dziecka.

Razem ze Stefanią Wilczyńską założył i prowadził w latach 1912-1942 Dom Sierot, z którego 6 sierpnia wraz z podopiecznymi został wywieziony do obozu zagłady w Treblince.

Pełna nota biograficzna znajduje się pod adresem: http://2012korczak.pl/zarys