Skip to:

19 października br. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak był gościem Marka Czyża w programie „Bez retuszu” TVP Info, gdzie dyskusja dotyczyła przemocy wobec najmłodszych. – Mówmy o uderzeniu „człowieka”, bo dziecko to człowiek – podkreślał Marek Michalak, zaznaczając, że w polskim prawodawstwie od 2010 roku obowiązuje całkowity zakaz stosowania kar cielesnych.

Rzecznik Praw Dziecka zaznaczył, że skoro pojęcie tzw. „klapsa” jest niedefiniowalne, trzeba mówić wprost o „uderzeniu” drugiego człowieka – dziecka słabszego, mniejszego, bezbronnego, ale posiadającego taką samą jak dorosły godność i swoje prawa.

- Każdy z oprawców dzieci tłumaczy w sądzie, że dał tylko kilka „klapsów” i nie wie, czemu pękła wątroba – mówił Marek Michalak, przywołując także wnioski z najnowszej edycji badań, dotyczących stosunku Polaków do stosowania przemocy w wychowaniu.

Najnowsza kampania społeczna RPD przypomina i uświadamia, że bicie uczy, ale tylko złych rzeczy. Jej celem jest nagłośnienie problemu, a zwłaszcza zmiana postaw społecznych, prowadząca do obniżenia poziomu agresji i do zmniejszania  aprobaty dla stosowania przemocy wobec dzieci.

 

Program "Bez retuszu" TVP Info – wideo

Omówienie