Skip to:

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 6 im. Aleksandra Kamińskiego w Wałbrzychu w ostatnim półroczu realizowała projekt pn. „Mam i znam swoje prawa”. Uczniowie klas I-III na podsumowanie akcji zaprosili swojego Rzecznika.

- Z prawami dziecka, my dorośli, mamy pewien problem, ponieważ za czasów naszego dzieciństwa one wcale nie były takie oczywiste. Na szczęście teraz przeważnie już tylko od dziennikarzy słyszę prowokacyjne: „Dzieci i ryby głosu nie mają”. Dzieci i młodzież zwracają mi natomiast uwagę, że najczęściej ignorowanym czy niedostatecznie przez nas, dorosłych, realizowanym prawem dziecka jest prawo do wyrażania własnego zdania oraz prawo do prywatności - mówił Marek Michalak.

22 maja w Parku Wielokulturowym Stara Kopalnia na zaproszenie dzieci w uroczystym spotkaniu uczestniczyli obok najmłodszych delegatów z wielu wałbrzyskich szkół, także dorośli - reprezentanci władz miasta, organizacji oświatowych i instytucji kultury, m.in. dr Roman Szełemej – prezydent Wałbrzycha, Anna Żabska – dyrektor Starej Kopalni, przedstawiciel kuratora oświaty, dyrektorzy wałbrzyskich szkół, oraz opiekunowie i rodzice. 

Po uroczystym ogłoszeniu wyników konkursu plastycznego „Mam i znam swoje prawa”, przyszedł czas na przedstawienie przygotowane przez uczniów dotyczące Konwencji Praw Dziecka. Sceną zawładnął Król Maciuś I, który z liczną grupą młodych posłów rozpoczął obrady o dzieciach i ich prawach. Było to niezwykłe widowisko słowno-muzyczne, a kiedy wybrzmiały życzenia, marzenia i dziecięce plany przesycone ideami Starego Doktora Janusza Korczaka, dzieci zaprosiły Rzecznika na spotkanie pełne rozmaitych pytań dotyczących jego pracy, a także ulubionych lektur i marzeń z dzieciństwa.

Jak zapowiadała Barbara Lisowska, dyrektor SP nr 6 w kolejnym roku szkolnym młodzi wałbrzyszanie znów będą mogli uczestniczyć w zajęciach warsztatowych, prelekcjach i zajęciach dotyczących praw dziecka. Do promowania tych szczytnych idei zostały zaproszone także inne placówki z Wałbrzycha i gmin ościennych.