Skip to:

W przededniu Dnia Dziecka, 30 maja br., Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka odwiedziły czeczeńskie dzieci z matkami, którym udało się wjechać do Polski, a wcześniej koczowali na dworcu Brześć. - To było ważne spotkanie, ze śpiewem, tańcami, prezentacją filmową i analizą konkretnych przypadków wymagających interwencji i wsparcia – podsumował wizytę Marek Michalak.

Mali goście, którzy do Biura przy Przemysłowej, przybyli z Mariną Hulią, założycielką szkoły demokratycznej w Brześciu – uczyli  Rzecznika czeczeńskich słów powitania. Zaprezentowali też krótkie filmiki – z Brześcia, z wizyty w przyjaznym, kolorowym przedszkolu, gdzie oprócz bajek i zabaw dzieci wspólnie z polskimi rówieśnikami własnoręcznie wykonywały „wisiorki-zadziorki”, a z gliny lepiły „przyjazne dłonie”.

Czeczeńskie dzieci wniosły też uśmiech i zabawę do Domu Spokojnej Starości w Radości. Kolejna prezentacja zatytułowana „Jak uchodźctwo z bezdomnością naprawiali świat” pokazała jak przygotowywano mały warsztat, w którym powstawać będą domki dla ptaków, malowane przez dzieci.

- Mali Czeczeńcy, jak każde dziecko, chcą być szczęśliwi, bezpieczni, bawić się, a ich mamy z dala od przemocy i strachu, przed czym uciekli do Polski – zaznaczył RPD po wysłuchaniu piosenki i obejrzeniu żywiołowego czeczeńskiego tańca w wykonaniu i dzieci i rodziców.