Skip to:

Każdego roku 11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Ustanowił go Jan Paweł II wyznaczając 11 lutego dniem, który ma szczególnie uwrażliwić na cierpienie pacjentów, a także zachęcić do wspierania lekarzy i duszpasterzy, którzy pomagają chorym. Ten szczególny dzień Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak spędził w Instytucie Matki i Dziecka, gdzie spotkał się z hospitalizowanymi dziećmi, rozmawiał z rodzicami i pracownikami Instytutu.

W szpitalnej świetlicy Rzecznik rozmawiał z młodymi ludźmi o rozwiązywaniu problemów zdrowotnych i zajęciach w przyszpitalnej szkole. Następnie odwiedził Klinikę Neonatologii i Klinikę Onkologii, gdzie spotkał się z małymi pacjentami i ich rodzinami, zwiedził także nową izbę przyjęć IMiD.

O działalności placówki i jej osiągnięciach w leczeniu onkologicznym dzieci i młodzieży opowiadał dr Tomasz Maciejewski, Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka, który przedstawił także problemy, z jakimi zmaga się placówka w zakresie finansowania poszczególnych procedur medycznych, ratujących zdrowie i życie dzieci z całej Polski. Zaawansowane metody leczenia małych pacjentów m.in. przy wykorzystaniu nowoczesnych endoprotez zaprezentowała dr Magdalena Rychłowska-Pruszyńska, p.o. kierownika Kliniki Chirurgii Onkologicznej IMiD.

W spotkaniach uczestniczyła także Dorota Zawadzka, psycholog, Społeczny Doradca Rzecznika Praw Dziecka.