Skip to:

Święto edukacji, 14 października br., Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak spędził w Toruniu odwiedzając Kujawsko-Pomorskie. Spotkał się z władzami województwa z Marszałkiem Piotrem Całbeckim na czele oraz przedstawicielami Stowarzyszenia Osób Jąkających się, nauczycielami i pracownikami oświaty, a przede wszystkim z przedszkolakami z regionu. Podczas wizyty w Toruniu Rzecznikowi towarzyszyła Anna Sobiesiak, społeczny doradca RPD.

Spotkanie z najmłodszymi mieszkańcami Torunia odbyło się pod hasłem „Czego chcą dzieci na Kujawach i Pomorzu”. Mali goście z trzech regionalnych przedszkoli zadawali Rzecznikowi i Marszałkowi rozmaite pytania nie tylko o prawa dziecka. Dzieci zaprezentowały programy artystyczne poświęcone jesieni i złożyły kolorowy projekt basenu odkrytego z prośbą o wybudowanie takiego obiektu w Toruniu bądź najbliższej okolicy – postulatem tym dowiodły, że doskonale znają swoje prawa i potrafią z nich korzystać. Marszałek Województwa w obecności Rzecznika Praw Dziecka złożył obietnicę wybudowania takiego basenu w Ciechocinku.

Dzień Edukacji Narodowej to także święto nauczycieli, dlatego po spotkaniu z dziećmi Marek Michalak uczestniczył w wojewódzkich obchodach święta edukacji, gdzie wręczono nagrody najlepszym pedagogom z regionu. W uroczystości uczestniczyli obok RPD: Poseł na Sejm RP Domicela Kopaczewska, Marszałek Piotr Całbecki, członek zarządu województwa Sławomir Kopyść, wiceprzewodniczący sejmiku Adam Banaszak oraz radni województwa Przemysław Przybylski i Wiesław Żurawski.

Członkowie Stowarzyszenia Osób Jąkających się i rodzice dzieci z tą wadą wymowy podczas spotkania z Rzecznikiem przedstawili swoje postulatami, prosząc o pomoc i wsparcie w nagłośnieniu i rozwiązaniu problemu m.in. z wczesną diagnostyką i dostępnością do specjalistów. Rzecznik zobowiązał się do przeprowadzenia analizy zgłoszonych problemów oraz przeprowadzenia rozmów z ministrami zdrowia i edukacji narodowej w sprawie możliwej pomocy dla osób z tą wadą wymowy. Marszałek przedstawił pomysł stworzenia pilotażowego dla całego kraju programu pomocy w szkołach dla dzieci jąkających się. Zaproponował zwiększenie finansowania na studia dla logopedów oraz dokształcanie nauczycieli w kwestii pracy z dziećmi jąkającymi. Rozmawiano także o możliwości stworzenia w Szpitalu Uzdrowiskowym nr 3 w Ciechocinku – jednym z dwóch w Polsce sanatoriów przystosowanych dla najmłodszych – specjalnych warunków skutecznej pomocy dla dzieci z wadami wymowy.

Wtorkowa wizyta Rzecznika Praw Dziecka w Toruniu była już kolejną w Kujawsko-Pomorskiem. Rzecznik wspominał, że w 2012 roku właśnie to województwo było regionem, w którym uroczyście obchodzono Rok Praw Dziecka. Z tej okazji podczas wyjazdowej sesji sejmiku w Inowrocławiu (30 stycznia 2012 r.) Marek Michalak wygłosił wykład pt.: "Dziecko – podmiot czy przedmiot".