Skip to:

Śmieją się, tańczą, bawią, czują się u nas bezpiecznie – mowa o dzieciach z Dworca Brześć, grupie około trzydzieściorga dzieci, które przyjechały w ostatnich tygodniach wraz ze swoimi rodzicami do Polski. Większość rodzin pochodzi z Czeczenii, z której wyjechały obawiając się grożących im tam represji. Ich marzeniem był przyjazd do Polski, która jest pierwszym bezpiecznym europejskim państwem na ich drodze. Bramą do naszego kraju było dla nich przejście graniczne w Terespolu, a „poczekalnią” – dworzec kolejowy w pobliskim Brześciu nad Bugiem, po białoruskiej stronie granicy, gdzie niejednokrotnie wiele tygodni oczekiwały na wjazd do Polski. Od tego dworca wziął swoją nazwę także Dzień Radości, zorganizowany dla dzieci w niedzielę 5 lutego 2017 roku przez wolontariuszy skupionych wokół Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej i Centrum Wolontariatu z Lublina.

Wśród gości wydarzenia nie mogło zabraknąć Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, który przywitał dzieci oraz wszystkich zebranych, a następnie uczestniczył z nimi we wspólnej zabawie. Wolontariusze przygotowali dwujęzyczną bajkę, wykonaną po polsku i po rosyjsku, a następnie zaprosili dzieci do wspólnego śpiewania i tańców.

Jak podkreślił Rzecznik Praw Dziecka: niedzielne spotkanie – oprócz pokazania tym dzieciom, że są dla nas ważne – było również formą odczarowywania stereotypów. Organizatorzy pokazują, że przyjechały do nas dzieci takie same, jak wszystkie inne. Te dzieci nie są groźne, tylko szukają swojego bezpiecznego miejsca na Ziemi. Wymarzyły sobie, aby tym miejscem była Polska.