Skip to:

22 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Otyłością (European Obesity Day), ustanowiony w roku 2009 przez Narodowe Forum Otyłości i Belgijskie Stowarzyszenie Osób Otyłych.

Celem akcji jest zwrócenie społeczeństwu uwagi na narastający w naszych krajach problem otyłości, prowadzącej do wielu groźnych, trudnych do wyleczenia chorób oraz znacznego pogorszenia jakości życia osób z nadwagą.

Polskie dzieci również wymagają podjęcia zdecydowanych działań profilaktycznych i naprawczych – otyłość dotyka już średnio co piątego ucznia, przy czym odsetek uczniów z nadwagą w województwie mazowieckim, to aż 32%. To bardzo zły prognostyk dla przyszłych dorosłych. Nadwadze sprzyja m.in. mało aktywny tryb życia i niewłaściwa dieta.

Rzecznik Praw Dziecka  Marek Michalak wielokrotnie apelował o należytą dbałość o zdrowie dzieci, także jeśli chodzi o ich żywienie, również w szkołach. W wyniku tych działań wprowadzono  zakaz sprzedawania niezdrowych produktów w szkolnych sklepikach a także serwowania „śmieciowego” jedzenia w stołówkach.

http://brpd.gov.pl/aktualnosci-wystapienia-generalne/w-sprawie-nadwagi-i-otylosci-wsrod-dzieci

http://brpd.gov.pl/aktualnosci/w-sejmie-o-kondycji-fizycznej-i-zdrowym-zywieniu-dzieci

http://brpd.gov.pl/aktualnosci/prezydent-rp-podpisal-nowelizacje-ustawy-o-bezpieczenstwie-zywnosci-i-zywienia

http://brpd.gov.pl/aktualnosci/o-zdrowym-zywieniu-najmlodszych

http://brpd.gov.pl/aktualnosci/w-parlamencie-o-zdrowym-zywieniu-najmlodszych

http://brpd.gov.pl/aktualnosci/prezydent-rp-podpisal-nowelizacje-ustawy-o-bezpieczenstwie-zywnosci-i-zywienia

Link: www.obesityday.eu