Skip to:

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak spotkał się 25 kwietnia 2012 roku z przedstawicielami Stowarzyszenia CIDE z Francji i udzielił wywiadu do książki "Les Papillons de la vie", przygotowywanej przez stowarzyszenie w ramach obchodów Roku Janusza Korczaka. Uroczysta premiera wydawnictwa odbędzie się we wrześniu we francuskim Senacie.

W spotkaniu z Markiem Michalakiem uczestniczyli Pascal Vivet, działacz na rzecz praw dziecka, członek i były prezes Centrum Informacji nt. Praw Dziecka (Centre d’Information sur les Droits de l’Enfant - CIDE), sędzia sądu dla nieletnich w Melun, redaktor ksiażki "Les Papillons de la vie" [Motyle życia], poruszającej tematykę nastolatków i życia młodzieńczego; Jean Claude Lente, obecny Prezes Stowarzyszenia CIDE oraz 16-letni Louis Witter autor zdjęć do książki i jego rówieśnik Franck Lamas, koordynator tekstów, przeprowadzający wywiady na potrzeby publikacji.

Rzecznik Praw Dziecka odpowiadał na pytania dotyczące jego wspomnień z czasów młodzieńczych i spraw, którymi zajmował się jako nastolatek. Gości z Francji interesowało również jego zdanie na temat współczesnej młodzieży - postrzegania ich problemów, trosk i potrzeb. Marek Michalak opowiadał również o obchodach Roku Janusza Korczaka w Polsce i na świecie, a także osiągnięciach Starego Doktora na forum upowszechniania praw dziecka. Jak zauważył Pascal Vivet, Republika francuska jest ojczyzną praw człowieka, a Polska to kraj, w którym narodziły się prawa dziecka.

Książka "Les Papillons de la vie" to projekt niezwykły. Słowo wstępne przygotowuje Catherine Dolto, wybitna i niezmiernie popularna francuska psychoanalityk i pediatra. Wywiady przeprowadzono także z ważnymi postaciami francuskiej sceny politycznej i przedstawicielami organizacji społecznych. Przy okazji publikacji planowana jest konferencja poświęcona młodzieży w Senacie francuskim. Udział w debacie zapowiedziały osobistości ze świata polityki jak np. Michel Rocard, były premier Francji, którego rząd ratyfikował Konwencję o Prawach Dziecka czy Alain Juppe - obecny Minister Spraw Zagranicznych, a także specjaliści, pedagodzy, jak też sama młodzież.