Skip to:

W warszawskim kinie Muranów 12 grudnia br. zgromadzili się przedstawiciele społeczności PaT, młodzież zaangażowana w propagowanie życia bez uzależnień oraz SymPaTycy akcji. Podczas tej wyjątkowej uroczystości ogłoszono wyniki IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Uczmy się PaTrzeć”. Wśród gości nie mogło zabraknąć patrona honorowego konkursu, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, Ministra Spraw Wewnętrznych Teresy Piotrowskiej i Wiceministra Edukacji Narodowej Tadeusza Sławeckiego.

Podsumowującą 9. rok działania programu oficjalną Galę Finałową, prowadził pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego i współpracy z organizacjami pozarządowymi, pomysłodawca PaT, Społeczny Doradca Rzecznika Praw Dziecka insp. Grzegorz Jach. Patowiczom w tym szczególnym dla nich dniu towarzyszyli – obok gospodarzy Gali - Kuratorzy Oświaty, Komendanci Wojewódzcy Policji, Komendanci Powiatowi Policji, reprezentanci władz samorządowych stolicy, pedagodzy, wychowawcy, policjanci, strażacy oraz przedstawiciele świata nauki i kultury.

Uroczyste podsumowanie działań PaT/E (edukacja) w 2014 roku otworzył występ Aleksandry Nizio, zwyciężczyni ostatniej edycji „The Voice of Poland”, od lat zaangażowanej w działania PaT; podsumowano też organizowany po raz czwarty konkurs na scenariusz spektaklu profilaktycznego. Autorzy najciekawszych scenariuszy wpisujących się w ideę „Inny, nie obcy” odebrali Nagrody Grand Prix z rąk Rzecznika Praw Dziecka oraz wyróżnienia od Ministra Spraw Wewnętrznych, Ministra Edukacji Narodowej i Komendy Głównej Policji. Rzecznik Praw Dziecka w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, jak ważne jest zaangażowanie w działanie na rzecz innych ludzi i pokazywanie innym przez własny przykład, że można wspaniale żyć inaczej – bez przemocy, agresji i uzależnień.

Grzegorz Jach przypomniał, że konkurs „Uczmy się PaTrzeć” to szansa dla osób, które chcą włączyć się w ideę twórczej profilaktyki rówieśniczej. Pierwsza edycja poświęcona była zjawiskom patologii społecznej wśród dzieci i młodzieży natomiast druga - bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Trzecia edycja dotyczyła bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie, a tegoroczna edycja poświęcona została problemowi wykluczenia.

Jury najwyżej oceniło następujące scenariusze:

 • Nagrodę Rzecznika Praw Dziecka, Grand Prix Konkursu, otrzymali za scenariusz: „iGRAszka” Wiktoria Gajzler i Paweł Szabała z Wrocławia i Strzelec Opolskich
 • Nagrodę Ministra Spraw Wewnętrznych otrzymały ex aequo: Julia Bażela z Dębicy za scenariusz „Inny nie znaczy gorszy” oraz praca zbiorowa „Czarno na białym” Joanny Wysockiej, Patrycji Sztamy, Alicji Skrobały, Bartłomieja Siedleckiego z Sieradza
 • Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej otrzymały ex aequo: Milena Gworys z Wielunia za scenariusz „Dwie drogi” i Paulina Wojtyra z Ostrówka za scenariusz „Nie dać się wyobcować”
 • Nagrodę Komendanta Głównego Policji otrzymały ex aequo: Magdalena Błachut z Krasiczyna za scenariusz "Tramwaj zwany nienawiścią” i Wiktoria Fostacz z Niska za scenariusz „Błękitny Ptak”

Jako scenariusze rekomendowane przez program Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty” Jury Konkursu wyróżniło dodatkowo następujące prace:

 1. Ewelina Woźniak, „Zielone szkiełko”;
 2. Tomasz Kierepko, „Inni”;
 3. Ewa Wronka, Barbara Stęgierska, „Ostatni raz”;
 4. Ewa Paszyńska, „Malowane ptaki”;
 5. Anna Górska, „Wciąż bardziej obcy”;
 6. Joanna Wieczorek, „Na ziemi, którą ja i ty też zamieniliśmy w morze łez”;
 7. Mateusz Sierpowski, „Franciszek”;
 8. Monika Góra, „Bajka o małpce”.