Skip to:

"Mamy jedne usta i dwie ręce. Przestańmy tyle gadać i zacznijmy więcej robić, żeby prawa dzieci były lepiej przestrzegane" - to zdanie najwłaściwiej podsumowuje przebieg sympozjum pt. „Ochrona praw podstawowych z perspektywy dzieci” zorganizowane 28 czerwca w Brukseli przez European Union Agency for Fundamental Rights (FRA) i Maltańską Prezydencję w Radzie UE. W wydarzeniu uczestniczył Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Marek Michalak z dumą podkreśla, że było to sympozjum poruszające istotne kwestie dotyczące dzieci z udziałem samych zainteresowanych.

- Głos dzieci był jednoznaczny. Apelowały do dorosłych, aby brali dzieci pod uwagę, kiedy o nich mówią, piszą i za nie decydują, podkreślały, że jeżeli dorośli chcą, aby dzieci znały swoje prawa, muszą być pewni, że dzieci je rozumieją. Dzieci wyrażały bardzo praktyczne stanowiska np. w sprawie świadczeń socjalnych. Najmłodsi podkreślali, że samo świadczenie to za mało, aby było skuteczne musi być faktycznie przekazywane na dzieci - relacjonuje Rzecznik.

W Brukseli nie zabrakło także dziecięcego głosu w sprawie młodych uchodźców. Uczestnicy debaty pytali m.in. „co unia robi wobec dzieci bez opieki, które uciekając od śmierci w swoim kraju giną, toną w morzu”?, a także prosili o „pomoc w stworzeniu programów integracji małoletnich uchodźców z ich rówieśnikami”.

Marek Michalak docenia też dyskusję, którą podjęli dorośli uczestnicy spotkania.

- Dobra i merytoryczna. Myślę, że potrzebna dla uporządkowania 10-letniego dorobku FRA i określenia priorytetów na najbliższą przyszłość. Ważna, że w myśl zasady nic o nas bez nas, z aktywnym udziałem najbardziej zainteresowanych – zauważa.

Podczas paneli dyskusyjnych uczestnicy spotkania dyskutowali o migracji, zadając pytanie o to jak stać na straży praw człowieka wobec otaczającego poczucia braku bezpieczeństwa, a także o ubóstwie i wykluczeniu społecznym.

Gospodarzami sympozjum były: Frauke Lisa Seidensticker, Przewodnicząca Zarządu FRA oraz Marie-Louise Coleiro Preca, Prezydent Malty. W wydarzeniu wzięło udział wielu Rzeczników Praw Dziecka m.in. Szwecji i Grecji.