Skip to:

1 lutego Rzecznika Praw Dziecka odwiedziła reprezentacja uczniów klasy o profilu prawniczym II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Gdyni.

Klasa o profilu prawniczym realizuje rozszerzony program nauczania z przedmiotów: język angielski, język polski oraz historia. Spotkanie z Markiem Michalakiem było okazją do zapoznania się z zasadami funkcjonowania urzędu, podstawami prawnymi określającymi kompetencje RPD oraz zakresem najczęściej podejmowanych interwencji.

- Rzecznik Praw Dziecka działa na mocy obowiązujących przepisów i w ramach ustanowionego prawa, również tych paragrafów, które z idei mają zadanie chronić dziecko. Gdy ktoś, szczególnie instytucje państwowe te prawa narusza, Rzecznik jest zobowiązany do zapoznania się ze stanem fatycznym i interwencji – wyjaśniał Marek Michalak.

Uczniowie „dwójki” pytali m.in. o to, które dziecięce prawa w Polsce naruszane są najczęściej, które z podejmowanych interwencji są najbardziej skomplikowane pod kątem prawnym. Nie zabrakło także pytań o procedurę udziału Rzecznika w sprawach indywidualnych.

Spotkanie zakończyła sesja fotograficzna oraz tradycyjne wręczenie prawodzieckowych upominków.