Skip to:

Rzecznik Praw Dziecka objął honorowym patronatem:

1. Galę Biznesu na Rzecz Dzieci, organizowaną przez Gimnazjum nr 4 w Świdnicy
Zaplanowane przez gimnazjalistów wydarzenie będzie okazją do zainicjowania corocznych spotkań młodzieży z przedstawicielami samorządu lokalnego oraz świata biznesu, którym los dzieci nie jest obojętny. Podczas Gali uczniowie szkół świdnickich zaprezentują swoje doświadczenia w zakresie wolontariatu, a zaproszeni goście wezmą udział w panelu dyskusyjnym "Rola wolontariatu w wychowaniu człowieka".

2. Wyprawę 2013. Polska - Syberia, organizowaną przez Stowarzyszenie Młodzieżowe NINIWA
Podczas wyprawy, jej członkowie, przemierzą dystans ponad 8000 tysięcy kilometrów, dzielący Kokotkę z polską wioską na Syberii - Wierszynem. Przybędą tam na obchody 100-lecia wybudowania kościoła parafialnego. Trasa rajdu wiedzie przez Białoruś, Rosję, Kazachstan i Mongolię. Dzielni młodzi ludzie chcą przebyć całą trasę bez pomocy samochodu technicznego oraz zaplanowanych noclegów.

3. Projekt "Miasto Dzieci", organizowany przez Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku
Projekt został przygotowany z myślą o 300 dzieciach, które nie wyjadą na wakacje. Na terenie Muzeum zostanie utworzone miasto, w którym dzieci poznają tajniki różnych zawodów: krawiectwo, straż pożarna, szpital, poczta etc. Zarabiając własne pieniądze dzieci uczą się nimi dysponować. Poznają także tajniki funkcjonowania samorządu lokalnego, gdyż na samym początku zostaje wybrany Mały Burmistrz oraz Młodzieżowa Rada Miasta.
Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy oraz pomocy sponsorów Muzeum stworzyło program aktywizujący dzieci z najbiedniejszych rodzin powiatu świdnickiego oraz dzieci z domów dziecka. Warto również podkreślić fakt, że dzieci oprócz zabawy mają okazję zjeść ciepły posiłek, na który nie zawsze mogą liczyć w domu.

4. KINO W TRAMPKACH - spotkania filmowe dzieci i młodzieży organizowane przez Fundację Cinemania
KINO W TRAMPKACH to przedsięwzięcie mające na celu zwiększenie dostępu do różnorodnego repertuaru filmowego dla dzieci i młodzieży poprzez zorganizowanie imprez filmowych w dużych miastach oraz zaszczepienie tej idei w mniejszych miejscowościach. Organizatorzy proponują kino inteligentne, pełne pasji i prowokujące do myślenia. Spotkanie młodzieży w kinie ma także na celu rozwijanie ich umiejętności społecznych poprzez kontakty z rówieśnikami.

5. 8. Forum Wychowania Przedszkolnego organizowane przez miesięcznik BLIŻEJ PRZEDSZKOLA
Po raz kolejny w Forum Wychowania Przedszkolnego udział wezmą nauczyciele przedszkoli, dyrektorzy, wizytatorzy oraz doradcy metodyczni, by rozmawiać o najważniejszych celach oraz zadaniach wychowania i edukacji dzieci. Będzie to także wspaniałe forum wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. Podczas forum wręczona zostanie Nagroda im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz.

6. Wydanie poradnika dr Gabrieli Kowalskiej "Model wsparcia rodzin osób chorych na dystrofię"
Fundacja Na Rzecz Dzieci "Miasteczko Śląskie" oraz Wydawnictwo "Żywia" przekażą bezpłatnie około 300 egzemplarzy poradnika do Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie oraz innych ośrodków zajmujących się rehabilitacją osób niepełnosprawnych. Autorka podręcznika wiele lat pracowała z dziećmi dotkniętymi dystrofią - czyli zanikiem mięśni - oraz opracowała model pomocy dziecku choremu i jego rodzinie.