Skip to:

23 września wziął udział w drugich oficjalnych obchodach Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka na terenie Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, gdzie z okazji swojego święta spotkało się kilkaset dzieci z warszawskich z przedszkoli.

Uroczystość zorganizowała Światowa Organizacja Wychowania Przedszkolnego OMEP wraz z zaprzyjaźnionymi przedszkolami.Dla przybyłych przedszkolaków była to wyśmienita okazja do zabaw i poznania w wymiarze wielokulturowym Konwencji o Prawach Dziecka, której 25-lecie uchwalenia obchodzimy w tym roku, a której zapisy chóralnie odśpiewano w wesołej piosence. Mali goście Łazienek Królewskich uczestniczyli w prowadzonych przez wolontariuszy z kilku kontynentów niezwykle ciekawych warsztatach: bębniarskich, niezwykle kreatywnych plastycznych i edukacyjnych; mogli też wysłuchać ciekawych opowieści o świecie zwierząt, a poznać w praktyce tajniki japońskiej kaligrafii. Był też rozśpiewany koncert meksykańskiego zespołu Mariachi, który porwał do świetnej, wspólnej zabawy i dzieci, i opiekunów. Organizatorzy spisali się znakomicie, zadbali o wszystko – od ciepłego posiłku dla wszystkich dzieci po opiekę medyczną.

Były to już drugie uroczyste obchody Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka, który został ustanowiony przez Sejm RP w 2013 roku, aby przypomnieć o prawie do nauki i zabawy najmłodszych oraz zwrócić uwagę na istotną rolę wychowania przedszkolnego w życiu każdego młodego człowieka. Święto ma przyczynić się także do popularyzacji wychowania przedszkolnego.

W specjalnym liście z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka Rzecznik Praw Dziecka życzył dzieciom radości z ich święta i z uczenia się siebie oraz świata, zarówno teraz – gdy są małe, jak i w ich dalszym życiu. Dla dorosłych to niezwykłe radosne dziecięce święto jest okazją do podjęcia poważnej społecznej dyskusji o roli wczesnej edukacji oraz o prawach i potrzebach małego dziecka.

Dzień Przedszkolaka zainaugurowany został w Łodzi 20 września 2010 roku z inicjatywy dyrektorów łódzkich przedszkoli miejskich. 20 września 2013 roku w łódzkiej Manufakturze dla blisko 2 tysięcy dzieci z całej Polski przygotowano wiele atrakcji. Popisom przedszkolaków w dniu ich radosnego święta przysłuchiwali się: Rzecznik Praw Dziecka, parlamentarzyści, przedstawiciele władz miejskich oraz dumni rodzice i wychowawcy.

O ustanowienie 20 września Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka, na prośbę dyrektorów łódzkich przedszkoli, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak z sukcesem wnioskował 20 czerwca 2013 roku.

Wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka dotyczące uchwalenia Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka