Skip to:

- Pierwszy na świecie Ośrodek Pomocy Społecznej przyjął imię Ireny Sendlerowej. Gratuluję inicjatywy i jej realizacji – mówił Marek Michalak tuż po wizycie w Aleksandrowie Łódzkim, gdzie po spotkaniu z dziećmi i młodzieżą Rzecznik wziął udział w uroczystości nadania imienia Ireny Sendlerowej OPS.

Spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Aleksandrowie Łódzkim zaczęło się muzycznie, na scenie wystąpił z mini recitalem Paweł Szymański, po którego występie Rzecznik odpowiadał na pytania przygotowane przez dzieci. Następnie Marek Michalak uczestniczył w  uroczystości nadania Ośrodkowi Pomocy Społecznej imienia Ireny Sendlerowej Tablicę pamiątkową poświęconą patronce Rzecznik odsłonił wspólnie z Burmistrzem Aleksandrowa Łódzkiego Jackiem Lipińskim.

- Jako pośrednik przywożę do Państwa specjalne pozdrowienia i życzenia od córki Ireny Sendlerowej, Janki Zgrzembskiej. Na pewno przyjedzie i chętnie się z Państwem spotka. Mówiła, że jej mama wykonywała różne rzeczy w swoim życiu, ale przede wszystkim była pracownikiem socjalnym - mówił Marek Michalak podczas uroczystości.

W aleksandrowskim OPS z niezwykłym spektaklem wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Rudzie, które zebranym gościom przybliżyły przesłanie o Starym Doktorze i Irenie Sendlerowej. Pierwsza część występu to spotkanie i wywiad z Ireną Sendlerową oraz Januszem Korczakiem, a druga – przedstawienie „Bajka o Łaciatym Słoniu”. Uczniowie zainspirowani życiową postawą i poglądami Korczaka i Sendlerowej postanowili zaprezentować historię Łaciatego Słonia, by wyrazić, jak ważne było kiedyś i nadal jest szlachetne serce oraz chęć niesienia pomocy potrzebującemu. Po mistrzowsku pokazali jak duże znaczenie mają altruizm i szacunek dla drugiego człowieka.