Skip to:

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak na zaproszenie greckiego Rzecznika Praw Dziecka Jorgosa Moschosa uczestniczył w obchodach 25-lecia Konwencji o Prawach Dziecka w Atenach. W dniach 9-11 listopada br. Rzecznik spotkał się m.in. podczas seminarium "Prawa dziecka od Korczaka do dnia dzisiejszego" z przedstawicielami świata nauki, oświaty, pracownikami socjalnymi i wolontariuszami pracującymi na rzecz dzieci, wziął udział w uroczystej akademii z okazji polskiego Święta Niepodległości, odwiedził także uczniów Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyki – polskiej placówki w Atenach.

9 listopada podczas konferencji "Prawa dziecka od Korczaka do dnia dzisiejszego", poświęconej jubileuszowi Konwencji o Prawach Dziecka – najważniejszego międzynarodowego dokumentu dotyczącego ochrony praw dzieci, polski Rzecznik wygłosił referat pt. "Korczakowskie prawo do społecznej partycypacji dziecka. Dziecięce obywatelstwo”, w którym m.in. podkreślił znaczenie prawa do szacunku w myśli pedagogicznej Starego Doktora oraz przypomniał polskie zasługi w powstaniu Konwencji, której jubileusz obchodzimy w tym roku. Poinformował też zebranych, że Sejm RP zdecydował o ustanowieniu 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. Podczas konferencji grecki Rzecznik Praw Dziecka Jorgos Moschos odebrał z rąk Marka Michalaka Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI.

Marek Michalak 9 listopada uczestniczył w uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości, przygotowanej przez uczniów Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyki. Młodzi ludzie w spektaklu ukazali trudną drogę do niepodległości Polski, prezentując w przekonujący sposób dramat rozbiorów, nadzieje związane z Napoleonem, krwawe powstania narodowe oraz udział Polaków w I wojnie światowej, która przyniosła krajowi upragnioną wolność.

Wizyta Rzecznika Praw Dziecka to przede wszystkim spotkania z dziećmi i młodzieżą. Rzecznik 10 listopada odwiedził uczniów Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyki, którzy przygotowali na to spotkanie nie tylko bogaty program artystyczny i spektakl „Król Maciuś Pierwszy” nawiązujący do dorobku literackiego Janusza Korczaka, ale także wiele pytań o pracę i działalność Rzecznika. Następnie odbyła się dyskusja z samorządami klasowymi o prawach zawartych w Konwencji oraz stanie ich przestrzegania we współczesnym świecie. Na zakończenie debaty Marek Michalak otrzymał od samorządu szkolnego polskiej placówki niezwykły podarunek – akwarelę, portret tegorocznej Laureatki Pokojowej Nagrody Nobla - siedemnastoletniej Malali Yousafzai, walczącej o prawo do edukacji dziewcząt. Jak deklarował Marek Michalak - praca Aleksandry z kl. 3a gimnazjum zawiśnie w gabinecie RPD tuż obok portretu Janusza Korczaka.

Marek Michalak złożył także wizytę greckim Rzecznikom Praw Dziecka i Praw Obywatelskich i miał okazję zapoznać się z ich pracą na rzecz najmłodszych mieszkańców Aten. O jubileuszu Konwencji, spuściźnie Janusza Korczaka i prawach dzieci Rzecznik rozmawiał także z Chargé d'Affaires a.i. Sandrą Harmozą i Konsulem RP w Atenach Przemysławem Dropiewskim.  

Wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka podczas konferencji "Prawa dziecka od Korczaka do dnia dzisiejszego" w Atenach

Jaka była polska droga do niepodległości? – czyli obchody Święta 11 Listopada w Atenach

Obchody Święta 11 Listopada w Atenach – relacja wideo

Wizyta Rzecznika Praw Dziecka w Zespole Szkół w Atenach

Filmowa relacja ze spotkania w polskiej szkole w Atenach

Spotkanie samorządów klasowych z Rzecznikiem Praw Dziecka

Relacja wideo ze spotkania z młodzieżą