Skip to:

- Dzieci z FAS nie mają równego startu, wchodzą w życie z obciążeniami zdrowotnymi oraz intelektualnymi, dlatego we wrześniu ubiegłego roku zaproponowałem przepisy prawne, które wywołały dyskusję trwającą kilka miesięcy. Jej efektem jest propozycja edukacyjna, kampania „Kocham. Nie piję” – mówił Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak podczas konferencji prasowej inaugurującej kampanię Fundacji Krajowe Centrum Kompetencji.

- Łączymy dwa światy: świat dzieci i świat dorosłych, a przy takiej współpracy jest szansa, że temat będzie szerzej rozpatrywany – mówił Marek Michalak o zaangażowaniu Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Rzecznik wskazał, że – obok przepisów, które mogą być kierunkowskazem – jeszcze istotniejsza jest świadomość społeczna, postawy i reakcje najbliższego otoczenia, przeświadczenie, że proponowanie alkoholu kobietom w ciąży jest nietaktem.

Wyszliśmy od pytania czy faktycznie w Polsce robimy wszystko, co w naszej   mocy, żeby rozwiązać problem – mówił RPO, przywołując kwestie opieki okołoporodowej oraz konkretne rekomendacje naukowców dotyczące szkodliwości alkoholu spożywanego przez kobiety w ciąży.

Konsekwencje FAS trwają całe życie

Dysponujemy wystarczającą wiedzą, by w pył zmieść stereotyp, że odrobina alkoholu nie szkodzi, że lampka czerwonego wina w ciąży dobrze robi na układ krążenia. Powinniśmy wreszcie uporać się z tym stereotypem – mówiła dr Aleksandra Piotrowska – psycholog, społeczny doradca RPD, która omówiła objawy FAS i przywołała statystyki dotyczące zjawiska. – 83 proc. kobiet w ciąży zetknęło się z informacją, że picie alkoholu w ciąży jest szkodliwe. Nie ma możliwości wyleczenia człowieka z FAS, z konsekwencjami będzie zmagał się całe życie – podkreśliła psycholog.

FAS to najcięższa forma wad wrodzonych, powodująca upośledzenie rozwoju fizycznego i intelektualnego, wady serca, dysfunkcje mózgu. Jest chorobą nieuleczalną, przed którą można uchronić dziecko, jedynie zachowując abstynencję w czasie trwania ciąży. Stąd apel RPD o odpowiedzialność i całkowitą rezygnację ze spożywania alkoholu przez kobiety będące w ciąży, a także o podjęcie działań wprowadzających skuteczne rozwiązania prawne, regulujące ten problem. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak we wrześniu 2017 roku wystąpił do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z propozycją zmiany przepisów prawa

W Polsce, co roku rodzi się około 9000 dzieci z zaburzeniami spowodowanymi spożywaniem alkoholu przez matkę w ciąży. Do sięgania po alkohol podczas ciąży przyznaje się ok. 30 % kobiet. To groźne i bardzo smutne statystyki, które zmuszają do podjęcia działań.

Ambasadorkami kampanii zostały: Magdalena Górska, Magdalena Lamparska i Odeta Moro dzieliły się swoimi doświadczeniami z okresu ciąży i opowiedziały o reakcjach otoczenia na odmowę spożywania alkoholu z jakimi się spotkały. – W tej kampanii najważniejsze jest podniesienie świadomości, ale też uświadomienie konieczności reagowania w takich sytuacjach – podkreśliła Odeta Moro. – Każda z nas notorycznie dostawała propozycje: „Napij się. Trzeba mówić głośno i pokazać, że to sytuacja nienormalna – wtórowała jej Magdalena Lamparska. Natomiast Magdalena Górska wskazywała, że kampania „Kocham. Nie piję” jest dedykowana społeczeństwu, żeby te propozycje, niezależnie od okazji, po prostu nie miały miejsca.