Skip to:

11 lipca 2013 roku sejmowe Komisje Polityki Społecznej i Rodziny oraz Edukacji, Nauki i Młodzieży opowiedziały się za kolejną kadencją Marka Michalaka na stanowisku Rzecznika Praw Dziecka. Pięcioletnia kadencja RPD kończy się 25 lipca. Marek Michalak był jedynym kandydatem; zgłosił go - podobnie jak pięć lat temu - klub PO. Pozostałe kluby sejmowe nie zgłosiły własnych kandydatów.

Kandydaturę Marka Michalaka poparło 39 posłów, 14 było przeciwko, jeden wstrzymał się od głosu. Jak przekonywał w imieniu wnioskodawców Sławomir Piechota (PO), za tą kandydaturą przemawiają konkretne fakty - jego dorobek w ciągu ostatnich pięciu lat na stanowisku RPD. Podkreślił, że Michalakowi udało się uczynić urząd Rzecznika szanowanym, a jednocześnie lubianym, co jest swoistym fenomenem.

Zdaniem Piechoty obecny RPD potrafi skutecznie inicjować działania i współpracować z innymi instytucjami, choć nie jest w stanie ich wszystkich zastąpić. Wyraził przekonanie, że wiele zarzutów pod adresem Rzecznika jest w istocie wyrazem bezsilności w egzekwowaniu obowiązków od tych instytucji, do których one należą

W opinii Janiny Okrągły (PO) Markowi Michalakowi udało się dać dzieciom poczucie, że urząd RPD stoi po ich stronie, wiedzą też, że zawsze mogą do niego zadzwonić dzięki uruchomieniu i propagowaniu bezpłatnego telefonu zaufania 800 12 12 12. Katarzyna Hall (PO) zwróciła uwagę, że Rzecznik z powodzeniem animuje dialog pomiędzy resortami, co jest bardzo ważne, ponieważ często sprawy dzieci podlegają różnym urzędom.

Głosowanie w Sejmie w sprawie powołania RPD zaplanowane jest na 12 lipca. Następnie wybór zatwierdzi Senat.