Skip to:

- Przemoc wobec dzieci uważana jest w Polsce za problem polityczny, ale przede wszystkim jest to problem społeczny - powiedział Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak na konferencji przeciw przemocy organizowanej przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w Warszawie. - To nie prawda, że "rodzina jest święta nawet jak bije dzieci". 43 proc. dorosłych, którzy nie widzą przeciwskazań, aby uderzyć dziecko, to dalej zdecydowanie za dużo – podkreślił Marek Michalak.

Uczestnicy konferencji w warszawskim Centrum Expo XXI, których powitała dyrektor MCPS Elżbieta Bogucka, dyskutowali o przemocy w różnych aspektach. Eksperci , badacze i znawcy tematu debatowali w 5 panelach o przemocy: wobec dzieci, osób z niepełnosprawnościami, kobiet i mężczyzn oraz osób starszych.

Wykład inaugurujący  nt. Przemoc wobec dzieci - skala zjawiska, następstwa, interwencja psychologiczne wygłosiła dr hab. Małgorzata Dragan z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiając skalę problemu w perspektywie globalnej i zaznaczając, że przemoc wobec dzieci jest szeroko rozpowszechnionym zjawiskiem, które wpływa na życie milionów dzieci. - Za 80 proc. przypadków przemocy wobec dzieci odpowiadają ich rodzice lub opiekunowie prawni - powiedziała dr hab. Małgorzata Dragan.

Następnie odbył się panel dyskusyjny, w którym obok Rzecznika Praw Dziecka – głos zabierali także: Mirosława Kątna – Przewodnicząca Komitetu Ochrony Praw Dziecka, Monika Sajkowska – Prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i o. Adam Żak, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski.