Skip to:

Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna w Radomiu zgromadziła w swoich progach liczne grono osób żywo zainteresowanych prawami dziecka i sposobami przeciwdziałania przemocy wobec najmłodszych obywateli naszego kraju. Konferencję „Stop przemocy wobec dzieci” otworzyły wystąpienia młodzieży z referatami pod hasłem: „Czy znamy i rozumiemy swoje prawa”. Uczniowie z III LO w Radomiu i I LO ze Skarżyska-Kamiennej zwrócili uwagę przede wszystkim na niebezpieczeństwa związane z Internetem i łamanie ich praw w szkole. Następnie głos zabrał Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

W swoim wystąpieniu Rzecznik przypomniał, że prawa mają regulować pewne kwestie w naszym życiu, być tarczą przed okrutną rzeczywistością, ale nie możemy ich nigdy łączyć z obowiązkami. - Obowiązki to zupełnie inna sfera życia, równie istotna, ale odrębna – tłumaczył Rzecznik i apelował, by świat dorosłych częściej wsłuchiwał się w to, co do powiedzenia mają dzieci i młodzież – i w domu i w szkole.

Marek Michalak przypomniał, że od 2010 roku w Polsce obowiązuje całkowity zakaz bicia dzieci, a statystyki policyjne na przestrzeni lat pokazują, że skala zjawiska przemocy wobec najmłodszych sukcesywnie maleje oraz zaprosił zebranych do udziału w kampanii „Reaguj. Masz prawo”. – W walce z przemocą, złym traktowaniem, niegodziwością tego świata – łączmy siły, bo nikt w pojedynkę nie da rady. Takie konferencje jak dzisiejsza, kiedy młodzież i dorośli spotykają się i rozmawiają, dają szansę wymiany pewnych doświadczeń i opinii. Mam nadzieję, że przyczyniają się do niszczenia stereotypów i wzmocnienia pozytywnych relacji – mówił Marek Michalak.

Podczas konferencji wystąpili także: insp. Karol Szwalbe, Komendant Miejski Policji w Radomiu, Małgorzata Chmiel z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Monika Bednarczyk z Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego, Sebastian Stankiewicz i dr Agnieszka Lewicka-Zelent z Europejskiej Uczelni Społeczno-Technicznej.

2014_01_radom_16_0.jpg