Skip to:

IV edycja konkursu „List do Taty”, podobnie jak poprzednie, obfitowała w wielkie emocje, a wszystko za sprawą pięknych, dojrzałych i wzruszających listów, jakie młodzi ludzie pisali do swoich ojców. 18 października w samo południe Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, który objął przedsięwzięcie patronatem  honorowym, uczestniczył w uroczystej gali laureatów konkursu, organizowanego co dwa lata przez Komisję Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej we współpracy z Fundacją im. Św. Cyryla i Metodego - Inicjatywa Tato.Net oraz biurami senatorskimi. I miejsce zajął Kajetan Bajorski z Rybnika.

Pomysł na zorganizowanie konkursu zrodził się w Senacie przed 10 laty. W przeprowadzenie tegorocznej edycji konkursu zaangażowało się 34 senatorów. Wyłoniono 36 laureatów etapu okręgowego – uczniów klas czwartych i piątych szkół podstawowych. Gospodarzem uroczystości był Stanisław Karczewski, Marszałek Senatu, obecni byli także wicemarszałkowie: Bogdan Borusewicz i  Michał Seweryński, przedstawiciele Fundacji im. Św. Cyryla i Metodego, senatorowie i wszyscy laureaci etapu okręgowego z rodzicami i opiekunami. 

- Cieszę się, że spotykamy się w izbie, która ma taką wartość, ponieważ ma wiele inicjatyw, które wychodzą poza codzienny spór polityczny, które tak naprawdę nas łączą, a nie dzielą. Łączą nas senatorów, łączą nas polityków i łączą nas z naszymi dziećmi, wnukami i rodzicami – podkreślał Stanisław Karczewski, wskazując, że „List do Taty” to piękna idea.

– Treść tych listów pokazuje nasze życie, naszą codzienność. Dobrze jest uświadomić sobie, że nasze dzieci i wnuki mają tak wiele emocji. Naszym obowiązkiem jest wzmacniać rodzinę. Z dużą wrażliwością patrzmy na to, co w tych listach jest napisane. Tam jest sens naszego życia, sens wspierania rodziny i tego, co robimy na co dzień – dodał Marszałek Senatu.

Jarosław Duda, Przewodniczący Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP przypomniał, że Senat organizacją tego konkursu pragnie skierować uwagę opinii publicznej na niezastąpioną rolę ojca w życiu dziecka.

- W IV edycji udział wzięła rekordowa liczba szkół podstawowych – 491 oraz największa, jak dotychczas, liczba uczniów – 3256 – mówił, dziękując wcześniej czuwającym nad konkursem senatorom Antoniemu Szymańskiemu i Mieczysławowi Augustynowi.

- Mamy bardzo ważny dzień ze względu na rozstrzygnięcie konkursu, ale też ważny w skali światowej – dzisiaj jest Światowy Dzień Godności – godności, na której prawa człowieka, w tym prawa dziecka są zbudowane. Godność jest ich fundamentem – podkreślał Marek Michalak, zaznaczając, że godność jest niezbywalna, a prawa człowieka rozpoczynają się od praw dziecka i warto je wzmacniać.

Rzecznik podziękował senatorom za konsekwencję w działaniach, oraz podjęcie i zrealizowanie postulatów RPD, by wprowadzić do polskiego prawodawstwa prawo do obojga rodziców.  - To bardzo ważne. Działania dotyczące dzieci muszą być podejmowane przez pryzmat ich potrzeb, ich praw, ich godności, bo wtedy będą zabezpieczały ich rzeczywistość – zaznaczył Marek Michalak.

Rzecznik podkreślił jak ważne jest prawo dziecka do miłości, którego zapis do kodeksu swego czasu próbowała przeforsować pani senator prof. Maria Łopatkowa.  – Witamina M to jedyna witamina, którą można nawet przedawkować. Ona jest bardzo potrzebna do codziennego funkcjonowania, wzmacnia poczucie własnej wartości, wyciąga z marazmu – mówił RPD, a odnosząc się do listów Rzecznik przypomniał, że w każdym z nich młodzi ludzie wskazują jak bardzo jest potrzebny w ich życiu tata: obecny, tata, na którego można liczyć, osoba, która jest przyjacielem, superbohaterem, osobą odpowiedzialną.

Dariusz Cupiał  z Fundacji im. Św. Cyryla i Metodego opowiadał jak konkurs z edycji na edycję zyskuje na popularności. – Budzi zaciekawienie Polonii na Litwie i Polonii w Niemczech. Zależy nam na tym, by odkrywać ojcostwo i budować kulturę odpowiedzialnego ojcostwa - podkreślał.

Aby bez drżenia głosu przeczytać listy, które biorą udział w konkursie „List do Taty” trzeba być zawodowcem, dlatego te wyróżnione zinterpretował aktor Radosław Pazura. Jury przyznało trzy nagrody główne, które otrzymali: I miejsce Kajetan Bajorski,  II miejsce Zuzanna Bartczak, a III miejsce - Joanna Klimczyk.

W konkursie przyznano również 5 równorzędnych wyróżnień: Maksymilianowi Żakowi, Kacprowi Wypiórowi, Michałowi Negowskiemu, Klaudii Karczmarek oraz Piotrowi Przybyle.

Wszyscy otrzymali nagrody ufundowane przez Senat i Rzecznika Praw Dziecka. Wśród upominków znalazły się także publikacje „Listów” z poprzednich edycji konkursu, które jako patron honorowy przedsięwzięcia wydał Rzecznik Praw Dziecka.