Skip to:

23 maja 2012 roku w galerii "pociąg do sztuki" na stacji Metro Świętokrzyska w Warszawie odbył się wernisaż wystawy prac finałowych zgłoszonych do konkursów na plakat i ilustracje, organizowanych przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka w ramach Roku Janusza Korczaka. Podczas wernisażu nagrody główne odebrali laureaci - twórca najlepszego plakatu Aleksander Bąk z Poznania i Monika Jaworowska z Baszkówki, autorka zwycięskiego zestawu ilustracji.

Prace finalistów obu konkursów, wystawione w galerii "pociąg do sztuki", oglądali m.in. Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego dr Jan Orgelbrand, Henryka Krzywonos-Strycharska i Anna Sobiesiak - doradcy Rzecznika Praw Dziecka; prof. Jadwiga Bińczycka, Honorowa Przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka; Halina Szpilmanowa - wdowa po Władysławie Szpilmanie, Janina Zgrzembska - córka Ireny Sendlerowej, Dżulietta Kiworkowa - członkini Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, a także przedstawiciele szkół i placówek im. Janusza Korczaka, członkowie jury obu konkursów, a także młodzież z Ostrowa Wielkopolskiego. Wernisaż poprowadził aktor Damian Aleksander, odtwórca głównej roli w musicalu "Korczak", którego premierę we wrześniu tego roku przygotowuje Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku.

Rzecznik Praw Dziecka przypomniał na wstępie, że nie byłoby Roku Janusza Korczaka, gdyby nie decyzja polskiego Parlamentu, który jednogłośnie podjął 16 września ubiegłego roku uchwałę w tej sprawie. Jestem za to niezmiernie wdzięczny Paniom Posłankom i Panom Posłom. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznał, że należy zwrócić szczególną uwagę na Korczaka - pierwszego orędownika praw najmłodszych - mówił. Marek Michalak podziękował w swoim wystąpieniu wszystkim twórcom i artystom, a także studentom szkół plastycznych i uczniom, którzy przesyłając swoje prace na konkurs włączyli się w obchody Roku Janusza Korczaka. Mówił również o bardzo wysokim poziomie prac i wielkim dylemacie, jakie mieli członkowie jury. Członkowie jury, doświadczeni przy organizacji innych konkursów, byli pod wielkim wrażeniem jakości i ilości nadesłanych prac. Prawie 700 projektów plakatów i przeszło 200 zestawów ilustracji to imponujący wynik - zauważył. Zainteresowanie wystawą plakatów i ilustracji "korczakowskich" jest bardzo duże, sygnały w tej sprawie są nawet z innych państw - dodał. Rzecznik zachęcił także do śledzenia kalendarium obchodów Roku Korczaka, w którym jest już ponad 400 wydarzeń w kraju i 70 poza granicami. Praktycznie codziennie odbywają się wydarzenia upamiętniające Starego Doktora, jego działalność na rzecz dzieci oraz idee pedagogiczne. W najbliższą sobotę odbędzie się np. Piknik Olimpijski organizowany przez Ministerstwo Sportu, na którym funkcjonować będzie Miasteczko Korczaka - zauważył Marek Michalak. Następnie głos zabrały przedstawicielki jury konkursów - grafik Elżbieta Tchórznicka i kurator Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie Ewa Gruda, które mówił o kryteriach wyboru najlepszych prac. Jak wspomniała jedna z jurorek, jakość odrzuconych prac świadczy o niezwykle wysokim poziomie artystycznym konkursu.

Najważniejszym punktem wernisażu było wręczenie nagród i wyróżnień. Dyplomy i symboliczne czeki z nagrodą główną Marek Michalak wręczył Pani Monice Jaworowskiej z Baszkówki i Panu Aleksandrowi Bąkowi z Poznania, a także przybyłym na wernisaż wyróżnionym finalistom.

---

Przed uczestnikami konkursów postawiono zadanie zaprojektowania plakatu oraz zestawu ilustracji, które będą popularyzować idee wychowawcze Janusza Korczaka. Kryteria konkursowe spełniło ostatecznie 671 projektów plakatów i 219 zestawów ilustracji, które do Biura Rzecznika przesłali m.in. graficy i studenci artystycznych uczelni wyższych, jak i uczniowie i wychowankowie szkół i placówek oświatowych. W finale konkursu znalazły się 24 plakaty i 27 zestawów ilustracji, które wybrało jury w składzie:

PLAKAT

Grażka Lange - artysta grafik, doktor habilitowany ASP w Warszawie; Jacek Frankowski - artysta grafik, rysownik; Janusz Górski - artysta grafik, profesor ASP w Gdańsku; Ewa Gruda - kurator Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie; Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka; Elżbieta Tchórznicka - artysta grafik.

ILUSTRACJE

Maciej Buszewicz - artysta grafik, profesor ASP w Warszawie; Jacek Frankowski - artysta grafik, rysownik; Janusz Górski - artysta grafik, profesor ASP w Gdańsku; Maria Kurpik - kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie; Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka; Elżbieta Tchórznicka - artysta grafik.

Zwycięzcą konkursu na plakat został Aleksander Bąk z Poznania, a za najlepsze ilustracje uznano prace Moniki Jaworowskiej z Baszkówki. Jury zdecydowało się również wyróżnić plakaty autorstwa Patryka Hardzieja z Gdańska, Agnieszki Popek-Banach z Poznania, Magdaleny Wosik ze Smolca, Anny Pobiedy z Sulechowa oraz Andrzeja Pilichowskiego-Ragno z Krakowa. Wyróżnienia przyznano również twórcom ilustracji: Michałowi Stechowiakowi z Jarocina, Annie Zalewskiej z Poznania, Marcie Ignerskiej z Warszawy, Kamili Kozłowskiej z Psar i Tomaszowi Czyżkowskiemu z Wrocławia. Kuratorem konkursów był Janusz Górski, profesor ASP w Gdańsku.

23 maja 2012 roku w galerii "pociąg do sztuki" na stacji Metro Świętokrzyska w Warszawie odbył się wernisaż wystawy prac finałowych zgłoszonych do konkursów na plakat i ilustracje, organizowanych przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka w ramach Roku Janusza Korczaka. Podczas wernisażu nagrody główne odebrali laureaci - twórca najlepszego plakatu Aleksander Bąk z Poznania i Monika Jaworowska z Baszkówki, autorka zwycięskiego zestawu ilustracji.