Skip to:

- Wiele odkrył, wiele przeanalizował, bardzo dużo zostawił, co my odkrywamy także dzisiaj i co nam pomaga lepiej rozumieć dziecko. Dlaczego mu się to udało? Bo potrafił w dziecku widzieć człowieka i starać się zrozumieć, co ten człowiek ma do powiedzenia. Wsłuchiwał się w głos dzieci , nie mówił tylko do nich, ale rozmawiał z nimi– mówił Marek Michalak podczas uroczystości nadania imienia Janusza Korczaka auli dydaktyczno-widowiskowej Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku.

27 października odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona Staremu Doktorowi. W uroczystości, obok RPD, władz uczelni i wydziału, wzięli udział m.in.: Batia Gilad – przewodnicząca Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, a także wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno. Uroczystość była jednym z elementów obchodów 40-lecia działalności wydziału.  

Marek Michalak podkreślił, że w istocie Janusz Korczak był  pierwszym niekonstytucyjnym rzecznikiem praw dziecka. – Trudno dzisiaj być dobrym pedagogiem nie znając i nie praktykując myśli Janusza Korczaka – przekonywał RPD w swoim wystąpieniu w trakcie konferencji pt. „Jak dzisiaj odczytywać Korczaka”, której uczestnicy dyskutowali o współczesnym rozumieniu Janusza Korczaka - jego filozofii i pojmowaniu odpowiedzialności za dziecko. W panelu uczestniczyli m.in.: prof. Barbara Smolińska-Theiss, dr hab. Ewa Jarosz, prof. Tadeusz Pilch, prof. Jerzy Nikitorowicz.