Skip to:

Prof. Marian Zembala został wyróżniony przez Rzecznika Praw Dziecka Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. Marek Michalak wręczył medal znakomitemu kardiochirurgowi, przyjacielowi dzieci podczas uroczystości z okazji Święta Szkoły nr 12 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Głogowie (24 marca).

RPD nie ma wątpliwości, że Profesor na te wyróżnienie zasłużył jak mało kto.

- Wielki, wspaniały Człowiek, przez duże „C”, przyjaciel dzieci, zawsze zdeterminowany, żeby nieść im pomoc – powiedział Marek Michalak, wręczając odznakę prof. Marianowi Zembali, który jako Kawaler Orderu Uśmiechy został zaproszony na uroczystości w głogowskiej SP12.

- Ściśle współpracowaliśmy, gdy prof. Zembala był szefem resortu zdrowia. Dla niego dziecko zawsze było priorytetem. Nie ma wątpliwości, jak wiele dla nich zrobił i robi. Profesor na co dzień ratuje życie dzieci i to dosłownie. - podkreślił Marek Michalak.

Prof. Zembala zwracając się do najmłodszych uczestników uroczystości podkreślił rolę nauki, więzi rodzinnych oraz życzył wszystkim uśmiechu empatii i otwartości na innych.

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka to odznaczenie ustanowione 15 lutego 2013 rozporządzeniem Prezydenta RP, które jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw dziecka. Odznaka może być nadawana obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej, obywatelom państw obcych, organizacjom lub instytucjom mającym siedzibę na terytorium RP lub za granicą za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw dziecka.

Do tej pory Odznakę otrzymało ponad 100 osób i instytucji. Zobacz pełną listę.