Skip to:

25 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, ustanowiony w 2001 roku jako dzień solidarności z rodzicami, których dzieci nie zostały odnalezione.

Według danych Policji w 2014 roku zaginęło 8 104 dzieci. Każdy przypadek traktowany jest indywidualnie, jednak dla przedziałów wiekowych można wyróżnić najbardziej prawdopodobne przyczyny. W przedziale wiekowym do lat 7 zaginęło 525 dzieci: to zgubienie się, wypadki i uprowadzenia. 964 zaginionych to dzieci od 7 do 13 lat. Starsze - często same decydują się na ucieczkę, która ma być „rozwiązaniem problemów” w szkole czy domu. W  przedziale wiekowym 14-17 lat zaginęło w ubiegłym roku aż 6 615 nastolatków.

W większości przypadków zaginieni zostają odnalezieni podczas pierwszych 14 dni po zaginięciu, a 95% dzieci w ciągu pierwszych 7 dni z powrotem trafia do swoich domów. Najważniejsze okazują się pierwsze godziny po zaginięciu – szybkie zgłoszenie może mieć decydujące znaczenie. Najlepiej pokazuje to historia 10-letniej Mai porwanej spod domu w kwietniu b.r. Podczas jej poszukiwań po raz pierwszy w Polsce wykorzystano system Child Alert. System działa w Polsce od listopada 2013 roku i uruchamiany jest w przypadkach, kiedy policja ma uzasadnione podejrzenie, że porwanemu dziecku zagraża niebezpieczeństwo – na przykład jest chore i musi przyjmować leki. Poszukiwania Mai szybko zakończyły się sukcesem, dziewczynka została odnaleziona w Niemczech.

W przypadku zaginięcia dziecka należy niezwłocznie udać się do najbliższej jednostki policji w celu zgłoszenia. Należy pamiętać o podaniu:
-danych personalnych

-zdjęcia

-opis wyglądu zewnętrznego

-ubioru w chwili zaginięcia

-grupy krwi

-przedmiotów posiadanych w chwili zaginięcia

-miejsca i okoliczności zaginięcia

-chorób, nawyków i nałogów

-prawdopodobnych przyczyn w kontekście sytuacji rodzinnej itp.

- miejsc, gdzie mogła się udać osoba zaginiona

Wakacje to czas, kiedy odnotowuje się najwięcej zaginięć. Koniecznie należy nauczyć swoje dziecko, co ma robić, kiedy się zagubi, a przede wszystkim – należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

niezapominajka_high_res.jpg