Skip to:

- Jak możemy pomóc? – pytali uczniowie XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, gdy usłyszeli jak żyją dzieci w ruinach syryjskiego Aleppo. Marek Michalak przedstawił młodzieży relację ze swojej sierpniowej wizyty w kraju ogarniętym wojną. 
Polski Rzecznik Praw Dziecka był jednym z najwyższych urzędników Unii Europejskiej odwiedzającym ten ogarnięty wojną i chaosem kraj.  - Obiecałem tym dzieciom, że pokażę ich zdjęcia i opowiem o nich światu, że one tam są, czekają i bardzo potrzebują naszej pomocy – przypomniał Marek Michalak i wskazał, że pozyskane tam na miejscu informacje i bogaty materiał filmowo-fotograficzny o sytuacji syryjskich dzieci z wnioskiem o pomoc wymierną i skierowaną w punkty potrzeb przekazał przedstawicielom ONZ i UNICEF, podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych.
Wśród wielu pytań padały nie tylko te o codzienną pracę i kompetencje Rzecznika Praw Dziecka, sposoby podejmowania interwencji i możliwości zgłaszania spraw, ale też o partycypację dzieci i młodzieży w życiu społecznym, czy jak przeciwdziałać przemocy psychicznej. Młodzież rozmawiała ze swoim Rzecznikiem również o tym, które prawa dziecka są najlepiej przestrzegane, a nad którymi świat dorosłych powinien jeszcze popracować.
Młodzi ludzie dopytywali także o protokoły fakultatywne do Konwencji o prawach dziecka oraz ostatnio opublikowany przez RPD raport dotyczący społecznych postaw względem stosowania przemocy wobec dzieci