Skip to:

Na zaproszenie Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Licealno-Gimnazjalnych w Głownie 22 stycznia 2013 roku Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wziął udział w debacie pt. "Czy dzieci jak ryby głosu nie mają?" . W spotkaniu z młodzieżą wzięli też udział - sędzia Anna Wesołowska, społeczny doradca RPD, Starosta Zgierski oraz zastępca Łódzkiego Kuratora Oświaty.

Otwierając dyskusję Marek Michalak podkreślił, iż coraz rzadziej spotyka się z powiedzeniem - dzieci i ryby głosu nie mają. Doszliśmy w rzeczywistości do tego, że samorządy uczniowskie mają coraz więcej do powiedzenia, mają w wielu sprawach realny głos. Przypomniał w tym miejscu, iż już Janusz Korczak domagał się głosu dla dzieci.

Młodzież interesowało wiele kwestii min. jaka jest odpowiedzialność nieletnich, w jakim zakresie dziecko ma prawo decydować o sobie, w jakim zakresie szkoła jest odpowiedzialna za przestrzeganie i ochronę praw dziecka. Pytano o granice ochrony i podkreślania swojej tożsamości poprzez wygląd, strój, styl bycia, a także o prawo do informacji w realiach szkolnych.