Skip to:

25 maja 2017 r. sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przeprowadziła pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie ustanowienia 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej. Inicjatorem uczczenia tej wyjątkowej polskiej działaczki społecznej, która z narażeniem życia uratowała ok. 2500 żydowskich od Holokaustu jest Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.
 
W styczniu br. Rzecznik Praw Dziecka przedstawił Marszałkowi Sejmu RP wniosek wraz z projektem uchwały w tej sprawie. Propozycja Rzecznika spotkała się z przychylnością i jako projekt poselski została skierowana do dalszych prac parlamentarnych.
 
Rzecznik nie ma wątpliwości, że uchwalenie roku 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej będzie doskonałą okazją do pokazania wartości życia ludzkiego, życzliwości, bezinteresowności, a także przypomnieniem wspaniałej karty historii Narodu Polskiego w zakresie pomocy Żydom.
 
- Będzie to lekcja humanitaryzmu, akceptacji i zrozumienia dla odmienności oraz wskazanie, że niezależnie od okoliczności, należy zawsze reagować na krzywdę i pomagać potrzebującym. W dzisiejszych czasach trudno o lepsze wzorce dla dzieci i młodzieży niż Irena Sendlerowa – podkreślił.
 
W uzasadnieniu projektu uchwały ustanawiającej 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej zapisano, że „Składając hołd Wielkiej Polce, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża również wdzięczność wszystkim Jej współpracownikom, którzy ramię w ramię, z narażeniem życia poświęcali się, niosąc pomoc potrzebującym i słabszym. Przykład bohaterskiej działalności Ireny Sendlerowej uczy, że ludzie nie mogą pozostać bierni i milczeć, mając świadomość, że gdzieś obok nich drugiemu człowiekowi dzieje się krzywda”.
 
Przypomnijmy, że to kolejna propozycja Rzecznika, która zyskuje akceptację w Sejmie RP. 16 września 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jednogłośnie podjął uchwałę ustanawiającą rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka, której inicjatorem również był Marek Michalak.