Skip to:

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Z tej okazji siedziba Rzecznika Praw Dziecka w Warszawie - w ramach globalnej akcji - została podświetlona na niebiesko.

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak tradycyjnie włączył się do akcji "Na niebiesko dla autyzmu". Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu został ustanowiony sześć lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Tego dnia, co roku, w ramach solidarności z osobami z autyzmem, wiele miejsc na świecie, w tym siedzibę Rzecznika Praw Dziecka przy ul. Przemysłowej w Warszawie, podświetlono na niebiesko.

Organizatorzy akcji drugi dzień kwietnia wykorzystują, aby przypominać, że autyzm to nie choroba, ale to całościowe zaburzenie rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. W Polsce jedno dziecko na sto ma zdiagnozowany autyzm, dlatego niezwykle ważnym zadaniem jest stałe zwiększanie poziomu wiedzy na ten temat. Kwiecień ogłoszono miesiącem wiedzy o autyzmie, promując ten fakt hasłem „Nie bądź zielony w temacie autyzmu”.

***

Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu (World Autism Awareness Day, WAAD) - to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia. Jego celem jest podnoszenie społecznej świadomości na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata - obok raka, cukrzycy czy AIDS.

„Zaświeć sie na niebiesko” (Light it up blue) - to ogólnoświatowa akcja organizowana od 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks. W roku inauguracyjnym ponad 2000 budynków, w 180 miastach, 48 krajach na świecie zmieniło oświetlenie na kolor niebieski. Wśród błękitnych obiektów znalazły się między innymi: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie, Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney i wiele innych. Więcej na www.lightitupblue.org.