Skip to:

W poniedziałek 23 kwietnia 2012 roku Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak uczestniczył w uroczystej inauguracji Roku Janusza Korczaka na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Wśród gości obecni byli Posłowie na Sejm RP: Urszula Augustyn, Katarzyna Matusik-Lipiec, Jagna Marczułajtis, Jerzy Lasota i Jerzy Fedorowicz oraz Prorektor uczelni prof. Tadeusz Budrewicz.

Zabierając głos Marek Michalak wyraził opinię, że Rok Janusza Korczaka wyzwoli ogólnonarodową refleksję nad potrzebami dzieci. Pozwoli przywrócić myśli i idee Starego Doktora do życia - mówił Rzecznik. Pogratulował również władzom uczelni wspaniałej inicjatywy i życzył rozgrzania idei korczakowskich w sercach studentów. Podczas inauguracji odczytano również list Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej, w którym Przewodnicząca Honorowego Komitetu Obchodów Roku Janusza Korczaka podziękowała środowisku tej uczelni za szerzenie wiedzy o Starym Doktorze.

Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu prof. Krystyny Gąsiorek "Trzy życiorysy - Janusz Korczak", w którym wskazała na fenomen tego człowieka, wynikający z jego szerokich zainteresowań. Był przecież zarówno lekarzem, pedagogiem, społecznikiem i dziennikarzem - mówiła. Wskazała, że używał w trzech różnych języków - inny pisząc dla dzieci, inny w rozprawach pedagogicznych, a jeszcze inny w publicystyce. W części artystycznej wystąpili studenci Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie, a w koncercie młodzież z Akademii Muzycznej w Krakowie.