Skip to:

Dzięki zaangażowaniu ks. Andrzeja Augustyńskiego, który kieruje pracami Stowarzyszenia Siemacha powstał wyjątkowy w skali całego kraju nowoczesny Dom Dziecka w Odporyszowie. Uroczystemu otwarciu placówki, którego 21 grudnia dokonał przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wraz z wychowankami, uważnie przyglądali się: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz i Minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński oraz zaproszeni goście, sympatycy, przyjaciele i wolontariusze Siemachy.

Nowy obiekt to nie tylko całodobowa opieka nad dziećmi, ale także placówka opieki dziennej i zaplecze sportowe z pływalnią. Gospodarzami tego domu są dzieci i to młodzi ludzie wykonują wszelkie prace domowe pod czujnym okiem wychowawców.

Rzecznik Praw Dziecka w swoim wystąpieniu przypomniał, że o samorządności, odpowiedzialności, samowystarczalności i zaangażowaniu dzieci w codzienną pracę nad sobą i dla dobra wspólnego przekonywał już Janusz Korczak. - Serce się raduje za każdym razem kiedy widzę, że to jakość jest najważniejszym elementem sprawowania opieki nad dzieckiem. Zazwyczaj o placówkach tego typu słyszymy kiedy coś się w nich wydarzy, kiedy trzeba interweniować. Tutaj widzimy kolejną placówkę, która pokazuje, że godność dziecięca i prawa dziecka to jest wielka wartość, którą potraficie chronić w sposób należyty – mówił Marek Michalak podczas uroczystego otwarcia domu w Odporyszowie. Rzecznik podkreślił, że połączenie pieczy zastępczej z działalnością placówki wsparcia dziennego usytuowanej w społeczności lokalnej to  swoisty znak czasu.

- Dzieci zasługują na najwyższe standardy - podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. - To miejsce pokazuje, że Polacy nie mają żadnych powodów do kompleksów – dodał, podkreślając, że to miejsce, podobnie jak Siemacha w Krakowie, to fenomen, nie tylko z tego względu, że zaoferowano dzieciakom najwyższe standardy, ale dlatego, że tam jest też „najwyższy standard uczuć”.  Donald Tusk zaznaczył, że dom dziecka w Odporyszowie jest „próbą zbudowania wigilijnego nastroju i pozytywnego skupienia na całe życie, a nie tylko na wigilijny wieczór”.

- W tym roku mija 25 lat naszej wolności i 25 lat Konwencji o Prawach Dziecka na świecie. I zadaje nam się pytanie: jak żeście wykorzystali ten czas? Czym Polska jest inna, lepsza, kiedyś proponowała rozpowszechnienie praw dziecka w świecie, dzisiaj zwracają się do nas, byśmy pokazali co u nas się udało. Kiedy miesiąc temu Marta Santos Pais, Specjalny Przedstawiciel Sekretarza Generalnego ONZ ds. Przemocy wobec Dzieci, odwiedzała Polskę, odwiedzała różne miejsca, dla mnie oczywistym było, że musimy przyjechać do Siemachy, że musimy pokazać to, co jest naszą wizytówką. Coś, co jest gwarantem nie tylko zewnętrznej, ale przede wszystkim wewnętrznej jakości, przestrzegania praw dzieci w codziennej pracy stowarzyszenia – mówił Rzecznik.

W Odporyszowie pod jednym dachem działają trzy odrębne placówki, które wzajemnie na siebie oddziałują i tworzą nową jakość pomocy społecznej. W części całodobowej znalazło opiekę 14 dzieci, które nie mogą wychowywać się w rodzinach biologicznych. Dzięki bliskości placówki dziennej, którą odwiedza każdego dnia blisko 100 młodych osób, podopieczni domu dziecka budują trwałe relacje z rówieśnikami i uczestniczą w życiu lokalnej społeczności.

Zgodnie z zapowiedziami organizatorów w Odporyszowie powstanie także nowoczesna pracownia stolarska z drukarką 3D, boisko wielofunkcyjne z oświetleniem hybrydowym oraz profesjonalna infrastruktura jeździecka, która stanie się zapleczem dla Centrum Sportów Konnych.