Skip to:

6 maja 2014 roku wręczono tytuły "GENialnej szkoły" placówkom edukacyjnym, które w sposób szczególnie odpowiedzialny realizują prawo dziecka do edukacji zapewniając dobre warunki rozwoju i edukacji dzieciom chorym na choroby rzadkie, w tym mukowiscydozę. W uroczystości oprócz laureatów konkursu udział wzięli Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Joanna Berdzik oraz Poseł Janina Okrągły.

Rzecznik Praw Dziecka podczas wręczania nagród, które odbyło się w Ministerstwie Edukacji Narodowej podkreślił, że nie wolno zamykać dziecka w domu i izolować go od rówieśników. Zdarza się, że decyzje o nauczeniu indywidualnym są niepotrzebne i niezgodne z dobrem dziecka. Do prawidłowego rozwoju dziecko potrzebuje drugiego dziecka i pełnego uczestniczenia w życiu społeczności szkolnej. Dodał również, że szkoła jest dla każdego dziecka. Każde dziecko w Polsce ma prawo do edukacji i prawidłowego rozwoju.

Choroby rzadkie to poważne schorzenia o przewlekłym i ciężkim przebiegu, najczęściej uwarunkowane genetycznie. Choć do tej pory zdiagnozowano, w ramach definicji chorób rzadkich i bardzo rzadkich, od 5 do 8 tysięcy różnych jednostek chorobowych, wiedza na ich temat jest wciąż niewystarczająca. Mukowiscydoza także należy do tej grupy. Ze względu na jej różnorodny przebieg, powodowanie dysfunkcji różnych narządów organizmu jest trudną nie tylko dla rodziców chorego dziecka, ale zwłaszcza dla otoczenia.

Ideą "GENialnej szkoły" jest pokazanie, że dzieci przewlekle chore nie muszą uczyć się w odrębnych szkołach i być izolowane od swoich rówieśników. Praktyka nagrodzonych placówek dowodzi, że skutkiem zrozumienia choroby i potrzeb najmłodszych jest to, że dzieci czują się bezpieczne, a przede wszystkim mogą wraz ze swoimi zdrowymi rówieśnikami korzystać z prawa do edukacji i zabawy.

I edycję konkursu, realizowanego przez Fundację Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę MATIO w ramach kampanii społecznej „Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy”, wygrała Szkoła Podstawowa im. Kunegundy Pawłowskiej w Trąbkach Wielkich. II miejsce otrzymał Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ropczycach, III miejsce - Publiczne Przedszkole nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Cz. Janczarskiego w Kluczborku. Jury przyznało też specjalne wyróżnienie Szkole Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Sieroszewicach. Równorzędne wyróżnienia trafiły do Samorządowego Przedszkola w Zielonkach, Szkoły Podstawowej nr 171 im. Stanisława Staszica w Warszawie – Wesołej oraz Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Lipnie.