Skip to:

Piąty dzień obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka upłynął pod znakiem debaty oxfordzkiej „Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka” – podczas której uczniowie toczyli spór o prawa dziecka. Nie zabrakło także spotkań w szkołach z Rzecznikiem Praw Dziecka Markiem Michalakiem oraz jego Społecznymi Doradcami. Specjalnie na jego zaproszenie Piłę odwiedziła znana i ceniona autorka książek dla młodzieży Anna Czerwińska-Rydel oraz wybitny artysta plastyk Grzegorz Ptak.

Turniej debaty oxfordzkiej, przygotowany przez Szkołę Podstawową nr 5 im. Dzieci Polskich, zgromadził w Sali Miejskiej InwestParku pilską młodzież, która uważnie wysłuchała padających ze sceny argumentów – zarówno tych, które pochwalały ideę praw dziecka, jak i tych, całkowicie negujących światowy dorobek w tej dziedzinie. Ta teoretyczna debata wywołała wiele emocji wśród publiczności, która na końcu mogła zagłosować i opowiedzieć po jednej ze stron, za pomocą kolorowych kart. Wynik był bardzo wyrównany, co dowodzi biegłości adwersarzy. Debatę podsumował Rzecznik Praw Dziecka zwracając uwagę, że w dzisiejszym świecie – gdzie prawa dziecka, choć łamane, są powszechnie znane – bardzo trudno znaleźć argumenty przeciw. Często te, które zostały użyte, mogą służyć i przeciwnej stronie.
Wychowanie to wyposażanie dziecka w odpowiednie umiejętności i cechy – mówił Marek Michalak – przywileje i prawa dziecka to nie to samo. Prawa mają wszyscy, przywilej może być nagrodą. To, że prawa dziecka są łamane, nie znaczy, że są niepotrzebne – jak argumentowała opozycja. Żeby o nie walczyć, trzeba je znać, trzeba je czuć! Dzisiejsza debata to dobry przekaz w czasie Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka dla wszystkich waszych kolegów i koleżanek.

Czytaj także: 

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka 2017

Czwarty dzień obchodów ODPD w Pile

Anna Czerwińska-Rydel przyjechała do Piły, żeby mówić nie tylko o swojej pracy pisarskiej, ale przede wszystkim aby rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o prawach dziecka. Odbyła spotkania z młodymi czytelnikami Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile oraz najmłodszą grupą przedszkolaków z Przedszkola nr 18. Mimo niezwykle młodego wieku, byli to bardzo wymagający słuchacze.
Jednak nie samymi debatami Piła żyje. Kawiarnia Dworcowa gości wystawę malarską Grzegorza Ptaka „Prawa dziecka”. Dzisiejszy wernisaż zgromadził młodzież, która w pięknych salach Dworca Kolejowego Piła Główna, mogła podziwiać wystawione obrazy, a także osobiście porozmawiać z autorem oraz Rzecznikiem Praw Dziecka. Na tę okazję Marek Michalak przygotował specjalną niespodziankę – zarówno dla Grzegorza Ptaka, jak i zgromadzonej młodzieży. Przywiózł dla wszystkich notesy ilustrowane jego malarstwem oraz opatrzone cytatami Janusza Korczaka. Obaj Panowie chętnie rozdawali autografy, wierząc, że notesy będą służyły nie tylko do zapisywania informacji, ale przede wszystkim przypominały o Ogólnopolskim Dniu Praw Dziecka.

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka - List Rzecznika Praw Dziecka

Dzień zakończyło jeszcze jedno ważne wydarzenie – na dwa dni, w punkcie obsługi klienta Urzędu Miasta w Galerii IBI, została uruchomiona Poradnia Prawna Rzecznika Praw Dziecka. Jeszcze jutro – w sobotę 18 listopada w godz. 12:00-14:00 – będzie można zasięgnąć porady prawnika z Biura Rzecznika Praw Dziecka w sprawach, dotyczących naruszenia praw najmłodszych.
Już tylko dwa dni zostały do wielkiego finału obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Przed nami sobotnia prezentacja organizacji sportowych, a także nadanie skwerowi w rejonie ulic 11 Listopada, Marii Konopnickiej i Bulwarów Chatellerault, imienia Ireny Sendlerowej. Uroczystość rozpocznie się w niedzielę o godzinie 14:00, a gościem specjalnym będzie Janina Zgrzembska – córka Ireny Sendlerowej.

Czytaj także:

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka – tak świętowano w całym kraju (2015 r.)

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka – Świdnicy przepis na sukces (2015 r.)

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka - Rzecznik w Brzegu (2016 r.)