Skip to:

30 maja 2012 roku Gorzów Wielkopolski stał się na jeden dzień "stolicą" praw dziecka. W gorzowskiej Filharmonii odbyła się konferencja "Dziecko ma prawa", zorganizowana przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka w ramach cyklu "Nie ma dzieci - są ludzie" z okazji Roku Janusza Korczaka.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. Posłowie na Sejm RP - Panie Elżbieta Rafalska i Bożena Sławiak, Wojewoda Lubuski Marcin Jabłoński, Lubuski Kurator Oświaty Radosław Wróblewski, Wiceprezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego Alina Nowak, Prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim dr Przemysław Sławiński, Komendant Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP hm. Leszek Kornasz. Na sali nie zabrakło także studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim oraz gorzowskich gimnazjalistów, licealistów, pedagogów i działaczy organizacji pozarządowych.

Pierwsza część konferencji przeznaczona była przede wszystkim dla młodzieży. Poprowadzona została przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej w Gorzowie Wielkopolskim. Jako pierwsze wystąpiły dzieci z Publicznego Przedszkola "Bajkolandia" z Kłodawy z wesołym montażem słowno-muzycznym nawiązującym do myśli Starego Doktora. Następnie uczniowie Gimnazjum nr 9 im. Szarych Szeregów w Gorzowie zaprosili na przygotowaną przez siebie sondę uliczną, dotyczącą postaci Janusza Korczaka. Pod koniec prezentacji zainscenizowali program typu talk-show, w którym gościem był sam Stary Doktor. Po nich, ich starsi koledzy z liceum, zaprezentowali inscenizację Sądu Koleżeńskiego wg Janusza Korczaka.

Druga, naukowa część konferencji, rozpoczęła się od wystąpienia Rzecznika Praw Dziecka. Wcielanie w życie myśli Korczaka jest niezwykle ważne - mówił Marek Michalak. Polska jest ojczyzną praw dziecka. Patenty polskie to Konwencja Praw Dziecka, Order Uśmiechu, instytucja Rzecznika Praw Dziecka. Janusz Korczak o tym mówił już dawno temu. Uważa się go za pierwszego Rzecznika dziecięcych spraw i interesów. Prawa to nie tylko roszczenia. Korzystając z praw trzeba pamiętać o odpowiedzialności, by druga osoba nie była urażona, jej godność stłamszona. Tak powinniśmy traktować drugiego człowieka, jakbyśmy chcieli być traktowani - zaznaczył Rzecznik.

Po wystąpieniu Marka Michalaka wyświetlono film "Nie byliśmy bohaterami" z udziałem Henryki Krzywonos-Strycharskiej, która zabierając głos po projekcji mówiła o czasach, kiedy trzeba było walczyć o prawa, ale także o tym, jak mądrze z nich korzystać. Dobiesław Barczyński z Zielonogórskiego Stowarzyszenia "Civitas" mówił natomiast o doświadczeniach organizacji pozarządowej w krzewieniu praw dziecka i programach, jakie były prowadzone na przestrzeni lat działalności stowarzyszenia. Ostatnia głos zabrała dr Dorota Skrocka z PWSZ w Gorzowie i przestawiła wystąpienia zatytułowane "Czy dzieciństwo to czas magiczny?", podczas którego przypomniała, jak ogromna drogę przebyliśmy w dziedzinie praw dziecka. Przez wieki uważano, że dziecko to mniejsza wersja, słabsza dorosłego. Dzieciństwo to odkrycie XX wieku, to okres kiedy zaczęliśmy się nim interesować - podkreślała. Przypomniała, że dzieci nie zawsze mogły korzystać z praw. W średniowieczu dziecko było wyłączną własnością ojca, który mógł decydować o jego życiu i śmierci - zauważyła. Przytoczyła także statystyki prowadzone przez dyrektora jednej ze szkół w XVII wieku, który chwalił się ile razy i w jaki sposób uderzył dzieci w swojej szkole, a liczby sięgały tysięcy uderzeń.

Konferencja została przygotowana we współpracy z Lubuskim Kuratorem Oświaty, Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Gorzowie Wlkp., II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Curie-Skłodowskiej w Gorzowie Wlkp., Publicznym Przedszkolwm "Bajkolandia" z Kłodawy, Gimnazjum nr 9 im. Szarych Szeregów w Gorzowie, Stowarzyszeniem Civitas, Filharmonią Gorzowską oraz Międzynarodową Kapitułą Orderu Uśmiechu.

Kolejna konferencja Rzecznika Praw Dziecka w ramach cyklu "Nie ma dzieci - są ludzie" odbędzie się 5 czerwca w Olsztynie.

30 maja 2012 roku Gorzów Wielkopolski stał się na jeden dzień "stolicą" praw dziecka. W gorzowskiej Filharmonii odbyła się konferencja "Dziecko ma prawa", zorganizowana przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka w ramach cyklu "Nie ma dzieci - są ludzie" z okazji Roku Janusza Korczaka.