Skip to:

W Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, który w Europie obchodzimy 5 maja, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak odwiedził Katowice, gdzie uczestniczył w finale Wojewódzkiego Konkursu Integracyjnego „Z Taktem i Uśmiechem”, który po raz trzeci organizował Poseł na Sejm RP Marek Plura. Rzecznik spotkał się także z uczniami Zespołu Szkół Specjalnych Nr 8 z oddziałami autystycznymi oraz uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej TPD w Świętochłowicach.

Rzecznik podkreślił, że kolejna edycja konkursu "Z Taktem i Uśmiechem" to dla młodzieży z całego Śląska okazja, by poznać i propagować w swoim otoczeniu prawidłowe postawy wobec osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Finaliści konkursu i goście zapoznali się także z łączącymi różne pokolenia i środowiska działaniami w ramach zajęć, prowadzonych w Dziale Integracyjno-Biblioterapeutycznym Biblioteki Śląskiej.

Podczas spotkań z młodzieżą Rzecznik opowiadał o prawach dziecka i przekonywał, jak potrzebna i cenna jest inicjatywa przełamywania barier – i tych architektonicznych w przestrzeni miejskiej, i tych mentalnych, by osoby z niepełnosprawnością mogły w pełni funkcjonować w społeczeństwie i na równych prawach realizować swoje pasje.