Skip to:

17 września 2013 r. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak uczestniczył w oficjalnym otwarciu "Sceny Wspólnej" Teatru Łejery i Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Gościem honorowym spotkania była małżonka Prezydenta RP - Pani Anna Komorowska.

W Poznaniu oficjalnie rozbrzmiał pierwszy teatralny gong - uderzenia dokonali: Prezydentowa Anna Komorowska, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Prezydent Poznania Ryszard Grobelny i Wielkopolski Kurator Oświaty Elżbieta Walkowiak. Jeden z założycieli szkoły - Jerzy Hamerski, prezes Stowarzyszenia Łejery podsumował lata starań o Scenę Wspólną.

Uczniowie Zespołu Szkół Łejery i dzieci uczęszczające na zajęcia do Centrum Sztuki Dziecka oraz poznaniacy rozmiłowani w sztuce Melpomeny w końcu doczekali się sali teatralnej z prawdziwego zdarzenia. Sala może pomieścić łącznie 200 osób, a dzięki temu, że nie ma stałej sceny i widowni, można ją konfigurować na różne sposoby.

Scena Wspólna ma być miejscem, gdzie prezentowane będą spektakle przygotowywane dla i przez dzieci, co bardzo cieszy, gdyż sztuka teatralna pozwala kształtować wrażliwość, rozwijać wyobraźnię i obcować z kulturą. - Dobrze, że spełniły się dziecięce marzenia o tej sali, bo "dzieckiem jest się tylko raz" - Rzecznik Praw Dziecka przywołał słowa jednej z piosenek, wyśpiewanych ze sceny przez Zespół Łejery.

Goście obejrzeli film prezentujący historię budowy teatru, a po wspomnieniach podopieczni Łejerów przedstawili bogaty program artystyczny, w którym znalazły się fragmenty wystawianych wcześniej spektakli, m.in.: "Alicji w Krainie Czarów" i "Balu w Operze". Ze sceny popłynęły także znane łejerskie piosenki "Teatr musi grać" czy "Dziećmi jesteśmy tylko raz". Otwarciu teatru towarzyszyła premiera polsko-angielskiej płyty "Masz prawo do swych praw" wydanej we współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka.